Amennyiben kíváncsiak vagytok az előzményekre, és szeretnétek megtudni, mit tud pontosan a hardver, azaz az Ockel Computers Sirius B elnevezésű pocket pc-je, olvassátok el a videós hardvertesztünket!
Windows 10 telepítése
Megkaptuk tehát az operációs rendszer nélküli Sirius B-nket, ám nincs rajta operációs rendszer (vagy kipróbáltuk az Ubuntut rajta, és szeretnénk visszatérni Win 10-re – erről részletesen a cikk végén írunk). Aggodalomra semmi ok! A Windows 10 ugyanis kb. egy órányi nem túl nehéz munkát követően máris ott figyel majd vadonatúj pocket pc-nken, és pillanatok alatt elkezdhetjük azt belakni. Az alábbiakban az ehhez szükséges lépéseket vesszük sorra.
Előkészületek
Az alábbi lépések mind azt feltételezik, hogy rendelkezünk egy megfelelően előkészített rendszerrel, van vezetékes USB-s billentyűzetünk, illetve egy külső optikai meghajtónk, vagy egy legalább 8 GB-os pendrive-unk.
Megjegyzés: Más ISO-forrás vagy egyéni lemezképek kiírása is lehetséges, a Rufus használatával. Itt ügyeljetek arra, hogy az ISO kiválasztása után mindenképpen állítsátok be a GPT partíciós sémát, ugyanis nálam csak ezzel vált bootolhatóvá a pendrive a Sirius B esetében. Természetesen a Windows 10 ISO-fájlja Linux alól is felmásolható egy pendrive-ra, amely utána bootolhatóvá tehető, de ennek módja már haladó szintű műveletnek számít, ezért útmutatónk nem terjed ki rá.
Ha kész a pendrive (vagy az optikai lemez), most már nincs más hátra, mint elindítani a telepítést.
Telepítés
Csatlakoztassuk a pendrive-unkat (vagy a külső optikai meghajtót) a Sirius B-hez, a másik USB-porthoz pedig egy vezetékes billentyűzetet, és máris indulhat a telepítés!
Hogy miért nem vezeték nélküli eszközöket használunk? Azért, mert a BIOS ezeket nem képes felismerni és inicializálni.
Tipp: Hacsak nincs valamilyen okból szükség bármilyen, az eszközön tárolt adatra, érdemes az Egyéni telepítést választani, majd törölni az összes meglévő partíciót a lemezen, és a teljes szabad területet felhasználni a telepítéshez, hiszen a 32 GB-os háttértár több mint felét elfoglalja majd az operációs rendszer. Ha minden partíciót töröltünk, akkor úgy kell kinéznie a listának, mint a jobb oldalon látható képen. Ezt követően már csak a Tovább gombra kell kattintanunk a telepítés folytatásához.
Illesztőprogramok telepítése
Ha sikerült feltelepítenünk a rendszert, konstatálhatjuk, hogy még rengeteg eszközünk működésképtelen. Itt jön a képbe a korábban a telepítőlemezre felmásolt drivercsomag.
BIOS frissítése (ha korábban Linux volt a gépen)
Érdekes koncepció, hogy a Sirius B esetében a készítők úgy döntöttek, a Windows 10 32 bites, az Ubuntu 64 bites verzióban futtatható, de gyanítom, hogy az elérhető drivereknek is köze lehet ehhez. Mindenesetre, ha a gépen korábban Linux volt megtalálható, akkor a Windows telepítése előtt újra kell flashelnünk a BIOS-t, hogy 64 bites helyett 32 bites módú telepítést tegyen lehetővé.
fs0:
, fs1:
, fs2:
, fs3:
valamelyikét kell beírnunk annak függvényében, hogy a rendszer hányas számú meghajtóként azonosította a pendrive-unkat. A parancssor indításakor megjelenik a meghajtók listája, így ha ebben felismerjük a pendrive-unk nevét, akkor már tudni fogjuk, melyiket válasszuk, de ha nem így lenne, azzal sem okozhatunk nagy kárt. A lényeg, hogy a megfelelő számú meghajtó jelének beírása után a dir
parancsot kiadva a pendrive-ra másolt fájlokat lássuk (fparts.txt, fpt64.efi, smt.bin).dir
parancsot követően látszanak a fájlok, adjuk ki a következő parancsot:fpt64.efi -f smt.bin -rewrite
exit
parancsot.FIGYELMEZTETÉS! A BIOS flashelése során ne kapcsold ki és ne húzd ki a gépet, ugyanis ha a folyamat az áramellátás hiányában megszakad, akkor csak a gyártónak visszaküldve lehet orvosolni a felmerülő problémákat, és a Sirius B nem lesz több, mint egy designos, dekoratív féltégla. Mi szóltunk!
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!
A Knights Within egy ígéretes roguelite játék, mely remek játékokból merít ötleteket, és azokat jól…