Amennyiben kíváncsiak vagytok az előzményekre, és szeretnétek megtudni, mit tud pontosan a hardver, azaz az Ockel Computers Sirius B elnevezésű pocket pc-je, olvassátok el a videós hardvertesztünket!
Ubuntu telepítése
A Sirius B-t nem csupán Windows 10-zel használhatjuk, hanem Ubuntuval is. Bár igazából az eszközt kifejezetten Windowshoz készítették, és csak ezen rendszerrel képes tökéletesen együttműködni minden komponense, a készítők úgy döntöttek, lehetőséget biztosítanak az ubuntus használatra is. Az alábbiakban az ehhez szükséges lépéseket vesszük sorra.
Előkészületek
Az alábbi lépések mind azt feltételezik, hogy rendelkezünk egy megfelelően előkészített rendszerrel, van vezetékes USB-s billentyűzetünk, illetve egy legalább 8 GB-os pendrive-unk.
Hogy miért nem vezeték nélküli eszközöket használunk? Azért, mert a BIOS ezeket nem képes felismerni és inicializálni.
Ha kész a pendrive, első lépésben frissítenünk kell a Sirius B BIOS-át 64 bitesre.
Megjegyzés: Más ISO-forrás, disztribúció vagy egyéni lemezképek kiírása és használata is lehetséges, ám ezek telepítését nem próbáltuk. Érdemes a kapott fájlokkal feltelepíteni ezt az aránylag réginek számító Ubuntu-verziót. A már működő rendszert bármikor frissíthetjük az újabb kiadásokra. Ennek mikéntjéről egy kicsit később írunk.
BIOS frissítése
Érdekes koncepció, hogy a Sirius B esetében a készítők úgy döntöttek, a Windows 10 32 bites, az Ubuntu 64 bites verzióban futtatható, de gyanítom, hogy az elérhető drivereknek is köze lehet ehhez. Mindenesetre, ha a gépen Ubuntut szeretnénk futtatni, akkor előbb újra kell flashelnünk a BIOS-t.
fs0:
, fs1:
, fs2:
, fs3:
valamelyikét kell beírnunk annak függvényében, hogy a rendszer hányas számú meghajtóként azonosította a pendrive-unkat. A parancssor indításakor megjelenik a meghajtók listája, így ha ebben felismerjük a pendrive-unk nevét, akkor már tudni fogjuk, melyiket válasszuk, de ha nem így lenne, azzal sem okozhatunk nagy kárt. A lényeg, hogy a megfelelő számú meghajtó jelének beírása után a dir
parancsot kiadva a pendrive-ra másolt fájlokat lássuk (fparts.txt, fpt.efi, BIOS-64bit.bin).dir
parancsot követően látszanak a fájlok, adjuk ki a következő parancsot:fpt.efi -f BIOS-64bit.bin –rewrite
exit
parancsot.FIGYELMEZTETÉS! A BIOS flashelése során ne kapcsold ki és ne húzd ki a gépet, ugyanis ha a folyamat az áramellátás hiányában megszakad, akkor csak a gyártónak visszaküldve lehet orvosolni a felmerülő problémákat, és a Sirius B nem lesz több, mint egy designos, dekoratív féltégla. Mi szóltunk!
Telepítés
Ha sikerült 64 bites BIOS-t varázsolnunk a Sirius B-re, máris kezdődhet az Ubuntu telepítése!
Illesztőprogramok telepítése
Ha sikerült feltelepítenünk a rendszert, azzal kell szembesülnünk, hogy bár sok minden működik, de például Wi-Fi-kapcsolatunk egyáltalán nincs. Itt jön a képbe a korábban a telepítőlemezre felmásolt Wi-Fi-s drivercsomag.
Verziófrissítés
A 14.04-es Ubuntu nem éppen a legújabb verziójú rendszer, és hiába számít LTS-verziónak, azért a 16.x-es Ubuntu többet is tud, és hosszabb időre bebiztosíthatjuk magunkat vele. Mivel most már működőképes a rendszerünk, így könnyedén frissíthetünk újabb verziókra.
FIGYELMEZTETÉS! Természetesen mindenkiben felmerül az igény a minél újabb szoftververzió használata iránt, ám tesztjeink alapján úgy tapasztaltuk, hogy igazán stabilan csak a 14.04-es Ubuntu-verzióval képes együttműködni a Sirius B. Az újabb verziókat ugyan sikerült problémamentesen feltelepítenünk, de teljesítménycsökkenést tapasztaltunk a grafikai megjelenítés terén, illetve kevésbé megbízható lett a Wi-Fi-kapcsolat a 16.04 LTS és a 16.10 használata esetén. Hacsak nincs kifejezetten szükség valamiért az újabb verziók használatára, a 14.04 LTS használatát javasoljuk.
Ismert problémák és teljesítmény
Sajnos be kell vallanunk, a Sirius B esetén nagyon erősen érződik, hogy a hardvert kifejezetten a Windows 10 használatára tervezték. Nem azért, mert Linux alatt nem tudna ugyanúgy (vagy a 64 bites üzemmódnak köszönhetően még jobban) teljesíteni, hanem a rendelkezésre álló illesztőprogramok okán. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk a Sirius B ubuntus használatával kapcsolatosan tapasztalt hiányosságokat és hibákat.
A fentieket figyelembe véve kijelenthetjük, hogy az Ubuntu alatt tapasztalt működés elég távol áll az ideálistól, és csak komolyabb barkácsolások után várható (ha várható egyáltalán) a helyzet javulása. Mindezek alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy hacsak nem parancssori üzemmódban szeretnénk futtatni a Sirius B-t (pl. fájlkiszolgálóként), vagy valamilyen más okból kifolyólag nincs kifejezetten szükség a multimédiás, azon belül is a Bluetooth- és hangfunkciókra, egyértelműen csak és kizárólag a Windows 10-alapú használatnak van értelme, hiszen az Ubuntu alatt nyújtott teljesítmény jelentős mértékben le van butítva.
Tizenegyedik alkalommal rendezi meg a JátékNet az Ország Játéka versenyt, amelyre idén 65 játékot neveztek…
Novemberben jönnek a rosszfiúk (Bad Boys-filmek), lesznek Nicholas Cage- és Dustin Hoffman-válogatások, továbbá érkezik az…
A legendás Star Trek franchise három új, nem mindennapi hadművelettel tér vissza, új hajókat, parancsnokokat…
Ha figyelembe veszed a cikkben felsorolt szempontokat, biztosan olyan vezeték nélküli Bluetooth fülhallgatót találsz, amely…
A Romance of the Three kingdoms 8. részének remake-je egy történelmi utazást kínál, mely képes…