A Patapon eredetileg jó 10 évvel ezelőtt jelent meg a Sony első, nagy sikereket elérő handheld konzoljára a PSP-re és annak egyik kiemelkedő ékköve lett. Egyedi grafikájával és a megjelenéséig jóformán ismeretlen ritmikus-stratégia stílusával, egyből belopta magát az emberek szívébe és noha PSP-n kívül nem találkozhattunk vele, ez most megváltozik, hiszen megérkezett a Patapon: Remastered!
Tíz év bizony hosszú idő és rengeteg olyan felújítást láttunk már, amin meglátszott az idő vasfoga. Szerencsére az egyedi művészeti stílusának, a grafikában még ennyi idő után sem találni kivetnivalót, ám itt is elkövette azt a hibát a Sony, amit már más Remastered címeinél is: az átvezető videókat meghagyta régi formájukban, ami mára igencsak alacsony felbontásnak minősül, emiatt pedig szemcsés, főleg nagyobb tévéképernyőkön. Persze ez a játékmenetet nem befolyásolja, azért egy újra-keverés nem ártott volna a teljesebb összképhez. Sajnos plusz tartalmat sem kapunk, csak az alapjátékot, pedig igazán kitalálhattak volna valami extrát a fejlesztők, a jubileumot megünnepelendő.
A játékban nem kisebb szerepet kapunk, mint, hogy a Pataponok istene legyünk, aki utat mutatva nekik átvezeti őket minden nehézségen, legyen az az ellenséges Zigoton nép, hatalmas szörnyek vagy egyszerűen a könyörületet nem ismerő környezet. Csapatunkat különféle kasztú Pataponok alkotják, mint például a pajzs-hordó Tateponok, a lovas Kibaponok vagy a távolról íjjal és dárdával harcoló Yariponok és Yumiponok. Mindegyikükre szükségünk lesz a győzelemhez, ebben biztosan lehettek.
A tényleges irányítás ritmikus formában történik, egy folyamatosan ismétlődő ütemre kell a megfelelő gombkombinációkat megadnunk. Így kell váltogatnunk a menetelés, támadás, védekezés, visszavonulás között, ám ez sokszor nehezebb, mint azt előre gondolnánk. Folyamatosan szemmel kell tartanunk a képernyőt és pontosan beadni a kombinációkat, mert egyébként kis alattvalóink csak állnak ostobán. Van egy ötödik kombináció is a JuJu, melyet leginkább varázslatként lehetne definiálni. Ennek a segítségel hívhatunk a seregünket elfedő eső-felhőt, de akár hátszéllel is támogathatjuk őket, hogy a kilőtt nyílak messzebbre szállhassanak.
Az ellenfelek legyőzése sokszor zsákmánnyal is jár, mellyel karaktereinket erősíthetjük, legyen az nagyobb védelem vagy akár erősebb fegyverek. Ez a rész teljesen opcionális, az alap hadsereg is használható, de már csak a látvány miatt is érdemes rájuk aggatni ezeket a felszereléseket, kimondottan viccesek a kis golyó-fejűek például tülkös sisakban. Amiről még érdemes említést tenni az a Fever-mód. A tökéletesen beadott kombinációk halmozódnak és ha elegendő pontunk gyűlik össze, akkor aktiválódik a Fever, amitől hadseregünk harci kedve megnő, pontosabban és erősebbet lőnek illetve a Tateponok védő aurát bocsátanak a seregre, amire bizony nagy szükség van egy csata közben.
A technikai oldalról már nyilatkoztam részben a grafika kapcsán, ám van valami amiről még érdemes említést tenni: eléggé észrevehető az input-lag, vagyis a benyomott gombokat késve érzékeli a játék, ami egy hasonló játéknál kimondottan zavaró tud lenni. A nem olyan régen általam tesztelt Parappa The Rapper: Remastered is ezen a banánhéjon csúszott el, a vezeték-nélküli kontrollerek valamiért nem képesek időben leadni a jeleket a konzolnak. Szerencsére megszokható a dolog, így kellő türelemmel gond nélkül végigjátszható a történet, de nagyobb csatáknál jobban kell figyelnünk, mint egyébként.
Összességében elmondható, hogy még így, tíz esztendő elteltével is egy kimondottan egyedi élményt nyújt a játék és ha képesek vagyunk szemet hunyni az apróbb bakik és hiányosságok felett, egy üdítő kis nyári mókára ruházhatunk be vele.
A Rosszfiúk főszereplői ugyan jó útra tértek (de tényleg!), de olybá tűnik, hogy meggyűlik a…
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!