Mi létezésünk értelme? Mi tesz valakit személlyé, emberi lénnyé? Ezekre a gondolatokra már az Én a Robot című filmben is keresték a választ. Most a The Talos Principle alkotói teszik fel ugyanezeket a kérdéseket és nekünk kell választ találnunk rájuk.
Magunkhoz térve egy éteri, isteni hang szól hozzánk, aki ELOHIM-ként hivatkozik magára. Ez a név a héberül tudóknak bizony sok mindent elárul, lévén Istent jelent. Ez a hang fog terelgetni minket utunkon, melyen különféle rejtvényeket kell megoldanunk és Tetris-elemekhez hasonlatos tárgyakat gyűjtenünk, amikkel újabb helyszíneket nyithatunk meg.
Alapjáraton ennyiről szólna a játék, ám a megvalósítás és a környezet kimondottan egyedi élményt nyújtanak. Azt említettem már, hogy mi magunk egy robotot irányítunk? A helyszínek vegyítik az ókori római, görög és egyiptomi építészeti stílusokat, a modern korszakok vívmányaival, úgy, mint liftekkel és kapcsolókkal, ezen felül a jövő találmányaival is szembesülhetünk az automata lézerágyúk, bombák és lebegő platformok segítségével. Annyira szürreális az egész és valahol annyira egyben van, hogy nem lehet nem szeretni.
A feladványok különféle nehézségűek, van amire pillanatok alatt rájövünk, van aminél a hajunkat fogjuk tépni, de egyik sem megoldhatatlan, csak próbálkozni kell. Van ahol különféle kockákat kell kapcsolókra mozgatni, amik így a súlyukkal aktiválják azokat. Máshol erőtereket kell manipulálni, vagy lézereket átirányítani. Elég sokrétűek a fejtörők és vannak olyanok, ahol egyszerre több mindenre kell figyelnünk. A példa kedvéért: van egy helyszín ahol egy 'A' pontból érkező lézernyalábot kell eljuttatnunk 'B' pontba, úgy, hogy az egyenes terjedését sziklák akadályozzák, így a lézer megtörik, és nem tudja aktiválni a foglalatot. Anélkül, hogy nagyon belemennék a részletekbe, a megoldás egy állványon lévő kristály, lebegő platformra feljuttatása lesz, ami képes lesz közvetíteni a sugarat a megfelelő szögben, így megnyitva előttünk a továbbjutást.
De mitől más ez a játék, mint például a Myst sorozat, vagy akár a Portal? Leginkább egy dologban, és ez maga a narratíva, mely olyan kérdéseket feszeget, amik valószínűleg már sokunk fejében megfordultak, a létezésről, arról, hogy mi valós, mi látszat. A fejlesztők különféle DOS terminálokat helyeztek el, ahol üzeneteket olvashatunk, QR-kódokat fejhetünk meg, hexadecimális kódokat törhetünk fel, ezzel egyre mélyebbre kerülve a történetben és az elmélkedésben. Ám valahol itt van a The Talos Principle negatív pontja is: néha már túlzásba megy a filozofálgatás, nem elég, hogy folyamatosan törnünk kell a koponyánkat egy-egy feladvány megoldásán, ráadásul még ilyen súlyos kérdésekkel is foglalkoznunk kell. Félreértés ne essék, nem feltétlen baj ez, de ennyire tömény mennyiségben megterheli a szürkeállományunkat.
A grafikáról nem szeretnék ódákat zengeni, de megtehetném. Meseszép a kivitelezés, letisztult ám mégis magával ragadó. A karakter mozgása néha megakad (belső, illetve külső nézetből is irányítható), ám ez FPS nézetben nem észrevehető. A zene magasztos már-már éteri dallamokat kínál, de egy idő után ez is unalomba fulladhat, szerencsére nekem inkább tovább fokozta a hangulatot.
A történet elején ELOHIM utasít minket, hogy bármit tehetünk, de a lezárt toronyba ne lépjünk be. Természetesen innentől a dolog rajtunk áll, akár Ádám és Éva esetében, de nem ez lesz az egyetlen döntéshelyzet a történet folyamán, amitől máshogy alakulhatnak a dolgok. A kérdés inkább az, miért ne menjünk be? Ha kipróbáljátok a játékot, megtudhatjátok, én nem csalódtam és örömmel venném a folytatást.
Értékelés: 9/10
A Rosszfiúk főszereplői ugyan jó útra tértek (de tényleg!), de olybá tűnik, hogy meggyűlik a…
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!