World of Warcraft: Warlords of Draenor – Játékteszt
Az idén 10 éves World of Warcraft legújabb kiegészítőjében a múltbéli Draenorba látogatunk el, ahol Garrosh megváltoztatja a történelem menetét, összeszedi az ork klánok vezetőit, és együttes erővel támadást indítanak Azeroth ellen.
A Mists of Pandaria gyengébb szereplése és egy kicsit „gyerekesebb” világa sokakat eltérített a WoW-tól, de úgy látszik, a Blizzard összeszedte magát, és az egyik legepikusabb történetszálat vette elő ebben a kiegészítőben. (Az esetleges spoilerek elkerülése érdekében csak nagy vonalakban említem majd a történetet.) Helyszínünk Draenor, az orkok származási helye. Amint azt már a bevezető videóban is sokszor láthattuk, Garrosh az időben egy „alternatív múltba” visszautazva megakadályozza, hogy az orkok korrumpálódjanak, és a mi időnk fejlesztéseit átcsempészve, az újult erejű Iron Horde megtámadja a múltból a mi időnk Azerothját az „új” Dark Portalon keresztül (nem is olyan egyszerű ez, ugye?). Nem kell viszont megijedni, mert ez az időutazás csak a sztori felvezetésének egy eszköze, és nem ez a klisé lesz a történetünk alapja. A Garrosh által véghezvitt változások hatalmas következményekkel járnak, ami alapjában változtatja meg ezt az alternatív jelent.
Az új területek és plusz 10 megléphető szint mellett nem szabad szó nélkül hagyni a számtalan újítást. Talán nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, a karakterünk fejlődésének legnagyobb részét a saját garrisonunk építése teszi ki. Az első néhány küldetés során előkészítjük a terepet, majd megépítjük a kis településünket, ami a saját nevünket viseli. Ezt három szinten keresztül fejleszthetjük, amik archievementekhez és/vagy karakterünk szintjének megfelelően elérhetőek. Az épületekből meglepően nagy választék van. Építkeznünk három kategória szerint lehet: kicsi, közepes és nagy épületeket húzhatunk fel. A garrisonunk szintjével arányosan a beépíthető földterületek száma is növekszik. Erősen ajánlom, hogy mielőtt belekezdenénk a házaink építésébe, olvassuk át alaposan, milyen bónuszokkal járnak az egyes építmények, és melyik lenne a számunkra legfontosabb és legelőnyösebb ezek közül. A három kategórián felül még négy plusz építményt is kapunk, amelyek megkönnyítik a sokak által gyűlölt „alapanyagfarmolás” menetét. Konkrétan kapunk egy személyi bányát, egy növényeskertet, egy horgászházikót és egy minipetkiképző helyet. Az első kettőben minden nap tetemes mennyiségű nyersanyaghoz juthatunk bármilyen gyűjtögetős szakma nélkül. (Ezt, ha minden altkarakterünkön naponta egyszer körülbelül egy 5 perces munkával elvégezzük, elég szép alapanyagkészletre vagy azokat eladva pénzre tehetünk szert!)
Garrisonunk nem egy unalmas hely (annak ellenére sem, hogy egyedüli tulajdonosok vagyunk). Kalandozásaink során followerekre tehetünk szert. Ez a rendszer a Diablo 3-játékosok számára már ismerős lehet, csak itt még sokoldalúbb szerepet kaptak. Minden követőnek saját pozitív tulajdonságai, szakmája (ha van), szintje és felszerelése van. Ezeket follower-küldetésekkel fejleszthetjük, és amennyiben már elérték követőink a 100-as szintet, akkor öltözetüket is növelhetjük, ezáltal biztosabbá tehetjük a sikeres missziók esélyét. Követőink nem csak egy listán léteznek, hanem tevékenykednek garrisonunk külterületén, beszélgetnek, egy-egy megjegyzést tesznek, vagy épp dolgoznak valamelyik szakma specifikus építményben. A barakk második szintre fejlesztése során a „bodyguard” képességgel rendelkező követőinket magunkkal vihetjük Draenorban, és a közösen szerzett ölések után még új képességeket is szerezhetünk nekik. Egy-egy sikeres ölés után még vicces megjegyzéseket is tesznek követőink.
Az épületek és a követők küldetésekre küldése „garrison resource”-ba kerül, ami egy univerzális alapanyagát képezi minden garrison-műveletnek. Nem kell megijednünk, mert ha nem csak végigrohanunk a játékon a 100. szint felé, akkor pont elegendő nyersanyagot gyűjtünk majd be utunk során.
A „veterán” játékosok számára gyorsnak tűnhet a fejlődés üteme. Ez azzal magyarázható, hogy a Blizzard végre észrevette, hogy a játékosok inkább az úgynevezett „end-game” tartalmakat kedvelik a játékban, ami a maximumszinten végezhető dolgokat jelenti. A fejlesztők ezért úgy alakították ki a fejlődési vonalat, hogy ezt a részt gyorsan elérhessék a játékosok, és azt csinálhassák, amit igazán szeretnének. A maximumszinthez vezető unalmas küldetések sorozata helyett egy nagyon mesterien összerakott történetsorozattal találkozhatunk, amely minden egyes területen végigkísér minket. A történetfejezetek között nagyon szépen kidolgozott átvezető animációk szolgálják az átvezetést, és még a küldetések alatt is sokszor lehet animált szekciókkal találkozni. Ezek az animált videók a dungeonökben is megtalálhatóak, melyek beleanimálják az aktuális party karaktereit.
Ha már a dungeonökről esett szó, akkor a PvE-közösségnek jó hírrel tudok szolgálni. Valamilyen szinten vége a dungeon finder által összedobott agyatlan játékosoknak, és már egy „elitebb” csapattal játszhatjuk végig az egyes instákat. Ez annyit tesz, hogy a normál módokat egy bizonyos szint és item level követelményének elérése után simán elérhetjük, de amennyiben heroic módot akarunk kezdeni a dungeon finderrel, azt már csak a Proving Grounds legalább ezüst minősítésének elérése után tehetjük meg. Ez talán egy jó módja lehet annak, hogy megszűrjük a „vásárolt accountok” és a szimplán tehetségtelenebb játékosok számát a csapatunkban (de ez sem egy tökéletes rendszer).
Muszáj megemlítenem, hogy sajnos a Draenor kiadása sem volt zökkenőmentes. A hírek szerint DDoS-támadás érte a Blizzard szervereit, ezáltal szinte lehetetlen volt a játék az első 2-5 napban. Ezért cserébe a Blizzard 5 nap ingyenes játékidőt oszt szét az aktív előfizetők között.
:galeria:
Összességében a Burning Crusade óta kijött legjobb kiegészítőnek titulálnám a Draenort, nagyon sok újítással és a régi nagy neveket felsoroltató történettel. Akik régebben játszottak a játékkal, de később valamiért abbahagyták, azoknak itt az ideje, hogy újra visszajöjjenek a WoW világába, amit a Blizzard azzal próbál elősegíteni, hogy minden Draenor-vásárlónak egy ingyenes 90-es karakterboostot ad a játék mellé.
Értékelés: 9/10