Tavaly októberben mutatkozott be a Windows Phone 8, ami jelenleg a HTC, a Nokia és a Samsung bizonyos készülékein fut csak. Mi most a HTC egyik ilyen modelljét, a HTC 8X-et próbáltuk ki.
A Microsoft a Nokia felvásárlása óta minden követ megmozgat, hogy mobilplatformja, a Windows Phone minél szélesebb körben ismert legyen. A csempés rendszer azonban hiába tűnik ígéretesnek, számos gyermekbetegséggel küszködött, így a redmondiak október végén bejelentették, leváltják a Windows Phone 7-et, helyét pedig a több fronton is megújuló Windows Phone 8 veszi át, amit kezdetben két HTC, két Nokia és egy Samsung készülék kapott csak meg. Mi most ezek közül a HTC 8X-et tettük próbára.
A tajvani gyártó tavaly ősztől kapható készüléke első, de még második ránézésre is erősen hajaz a Nokia Lumiák külsejére. A HTC tervezői nagyot merítettek a finnek áramvonalas formatervéből, így a HTC 8X egy, az okostelefonoknál már jól bevált unibody kialakítást kapott, miközben az anyaghasználat is a Nokia Lumiára hajaz, hiszen polikarbonátból készült a készülék, ami leginkább a hátoldali borításnál érezhető igazán. Ez az anyaghasználat csak elsőre tűnik olcsónak, valójában a felület nehezen karcolódik, és biztos fogást is ad a HTC 8X-nek, ami így nehezen tud kicsúszni a kezünkből.
A telefon előlapján találunk egy LED állapotjelzőt, illetve egy 2,1 megapixeles előlapi kamerát, ami többek között 1080p-s videók rögzítésére is alkalmas. A panel alatt találunk még három gombot, amelyek kapacitívek. A telefon oldalán megtaláljuk a hangerőszabályozót, illetve a fényképező gyorsgombját. A ki- és bekapcsoló gomb és a 3,5 milliméteres kimenet felül kapott helyet, alul mindössze a microUSB-aljzat árválkodik, míg a microSIM-foglalatot bal oldalon találjuk. Maga a kijelző 4,3 hüvelykes, 720 x 1280 felbontású, ráadásul 341 ppi pixelsűrűség megjelenítésére képes, így sokkal szebb képet biztosít, mint amit például jelenleg az iPhone retinakijelzője produkál. A panel a One X-nél megismert Super LCD 2 technológiára épül, ami nem csak az élethű színek megjelenítésére teszi alkalmassá a készüléket, hanem arra is, hogy óriási betekintési szög és korrekt fényerő mellett olvassuk el a híreket, leveleinket, sms-einket, vagy esetleg nézzük meg kedvenc sorozatunk aktuális epizódját. A kijelző természetesen kapacitív, a sérülések ellen pedig a Gorilla Glass 2 technológiája védi. Fontos megjegyezni, hogy a HTX 8X méretei és érdekes, nyújtott téglalap alakjának köszönhetően abszolút kényelmesen kezelhető egy kézzel. Ami számomra gondot okozott (pontosan a kialakítás jellege miatt), az a gépelés, a keskeny formaterv miatt ugyanis a gombok kisebbek, s akinek nagyobbak az ujjai, az bizony néha félre fog nyomni.
A telefon elképesztő folytonossággal kezel minden műveletet, legyen szó filmnézésről, egyszerre több honlap böngészéséről vagy szimplán gyors navigálásról. Ez érthető is, a készülék lelkét ugyanis egy kétmagos, egyenként 1,5 GHz-es ARMv7 Krait processzor adja, 1 GB memória társaságában, míg a grafikus megjelenítésért egy Adreno 225 a felelős. Ami a belső tárhelyet illeti, ott némi csalódást okoz a HTC 8X, a 16 GB-os háttértár ugyan nem kevés, de sajnos semmilyen formában nem bővíthető, pedig a WP8 már támogatja a memóriakártyákat. Természetesen elérhető a Microsoft cloud-szolgáltatása, a Skydrive, így azért hozzájutunk némi plusz tárhelyhez. A HTC itt is beveti a Beats Audio rendszerét, ami mobilkészülékekhez képest is elképesztő hangzást kölcsönöz a telefonnak. A telefont egy 1800 mAh lítium-ionos akkumulátor táplálja, így aktív használat mellett a HTC 8X napi töltést igényel, ha viszont nem egész nap a telefonon lógunk, akkor 2 napig bőven megvan töltés nélkül.
A HTC 8X-nek azonban van egy elképesztően nagy hiányossága, ez pedig az alkalmazások szűkös kínálata. A Microsoft még mindig nem tudta kellő mennyiségű, minőségi alkalmazással feltölteni telefonos boltját, így amíg a AppStore és a Google Play elképesztő kínálattal büszkélkedhet, addig Windows Phone 8-ra elég nehézkesen találunk olyan programokat, amelyek kényelmesebbé teszik a telefon használatát. Ez leginkább akkor lehet zavaró, ha Androidos vagy iOS-készülékről akarunk váltani WP8-as telefonra, ilyenkor ugyanis sokkal szembetűnőbb a kínálat szűkössége.
Ettől eltekintve azonban remek készülék a HTC első WP8-as telefonja. Könnyen kezelhető, kényelmes, a Beats Audionak köszönhetően remekül szól, elképesztően fürge, és a WP8 interfésze is sokat lendít használhatóságán. Ha a Microsoft végre enyhít zárt rendszerén, s leegyszerűsítené a fejlesztőknek, hogy WP-re is könnyedén lehessen alkalmazásokat készíteni, akkor az eggyel fentebbi bekezdésben taglalt probléma is hamar orvosolva lenne. Mindezek ellenére a HTC 8X a jelenleg kapható egyik legjobb Windows Phone 8-as telefon, így ha szimpatikus a platform, akkor érdemes lehet elgondolkodni a vételén.
Értékelés: 8/10
A Rosszfiúk főszereplői ugyan jó útra tértek (de tényleg!), de olybá tűnik, hogy meggyűlik a…
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!