Mitől lesz izzadságszagú a nappalid, ha már minden Dance Central-zeneszám koreográfiáját oda-vissza betéve tudod? A Nike egy olyan személyi edzést kínál, amely változatos, otthon végezhető mozgásformákkal van tele.
Amikor megkaptuk tesztelésre a Nike+ Kinect Traininget, azt az utasítást kaptuk, hogy ne csupán pár óra játék után írjunk róla tesztet, hanem lehetőleg jussunk egy edzésterv végére. Ebből is következik, hogy csak mostanra sikerült cikket vésnünk a programról. (És valószínűleg emiatt hallgattak róla inkább több magazinban is…) A tapasztalataink elég vegyesek, ugyanis egyrészről örvendetes, hogy a sok zumbás és egyéb elég silány oktató- és edzőprogram után egy igencsak részletesen kidolgozott edzőprogramot tarthattunk a kezünkben, másrészről viszont elég komoly fenntartásaink is vannak a benne található megoldásokkal kapcsolatban, és igen, természetesen a Kinect gyerekbetegségei itt is visszaköszönnek.
Elsőként is vessünk egy pillantást a célközönségre. Sokan viccelődtek azzal a megjelenés környékén napvilágra került cikkekben, hogy végre itt van egy játék, amivel sikerülhet megmozgatni a kockákat. Pedig ez a kijelentés egyáltalán nem állja meg a helyét, hiszen a Nike+ inkább azoknak készült, akik igencsak komolyan veszik a mozgást, és vagy nincs pénzük havonta több tízezret kiadni arra, hogy eljárhassanak edzésekre, órákra, vagy egyszerűen csak otthonuk kényelméből szeretnék a gyakorlatokat elvégezni (pl. télen). A program éppen ezért elég komoly célkitűzéseket feltételez, amiket Nike+-fiókunk létrehozása esetén folyamatosan nyomon is követhetünk. Maga az alkalmazás pedig azzal kezdődik, hogy kiválaszthatjuk a kívánt edzéstervtípust, majd pedig elég részletesen felméri a fizikai fittségünket és az esetleges mozgásbeli korlátozottságunkat (különböző gyakorlatokat kell teljesítenünk, amit a program kiértékel).
Mit ne mondjak, már ez idő alatt szépen meg fogunk izzadni, még akkor is, ha amúgy edzésben vagyunk. És ami sokkal lényegesebb, azonnal kiderül, hogy annyira nem pontos a Kinect, hogy megakadályozza a sérüléseket vagy a gyakorlatok helytelen elvégzését, így pedig a kevésbé óvatos felhasználók elég nagy kockázatot vállalnak a lesérülések terén. Ha valakiről általános jelleggel elmondható, hogy tudatosan szokott mozogni, és ismeri az alapgyakorlatokat, akkor valószínűleg nem fogja mindez hátrányosan érni (maximum olyan gyakorlatokat is végezhet, amik nem kimondottan jók az ízületeinek), viszont senkinek sem tudjuk javasolni, hogy ha eddig semmit sem mozgott, akkor a Nike+ útmutatását követve kezdjen ebbe bele! Illetve mindenképpen fontos, hogy jó angoltudással vágjunk a kalandba, mert az utasítások pontos követése alapvető feltétel!
A másik fő problémát maga a Kinect jelenti. Hiszen bár megkapjuk az összes utasítást, részletes magyarázatokkal és vizuális eligazítással kiegészülve, gyakorlatilag akkor lehetünk csak biztosak abban, hogy mindent jól csinálunk, ha közben szemmel követjük a képernyő történéseit is. Ez pedig nem csak hogy bizonyos gyakorlatoknál akár húzódáshoz is vezethet, ráadásul elég kényelmetlen, de bizonyos esetekben, például amikor a képernyő előtt oldalt fekszünk a földön, teljes mértékben kivitelezhetetlen. Persze, gyakorlás teszi a mestert, ám mivel gyakorlatilag csak egy elég korlátozott "látással" rendelkező program az edzőnk, így mindig bennünk lesz a késztetés, hogy a képernyőt bámuljuk, és ellenőrizzük, mennyire jól követtük az utasításokat.
:galeria:
Ha a 4 hetes tervbe kellő előismeretekkel, felkészültséggel és az óvintézkedéseket észben tartva vágunk bele, akkor viszont egy elég korrekt és változatos edzésprogramban lehet részünk (pihenőnapokkal kiegészülve), amely során folyamatosan nyomon követhetjük (és megoszthatjuk) fejlődésünket, mindeközben pedig a szoftvert kényelmes menü- és hangvezérléssel irányíthatjuk, valamint igazíthatjuk napirendünkhöz és kedvünkhöz, például a Quick training vagy az 5 perces edzésekkel. Mindeközben a legnagyobb akadályt minden esetben a rendelkezésünkre álló játéktér jelenti majd, hiszen a bemelegítést leszámítva szinte mindenhez a lehető legnagyobb helyre lesz szükségünk, hiszen egy-két talajgyakorlatot leszámítva sokszor mind előre-hátra, mind oldalra óriási a helyigénye a programnak, és lesznek olyan feladatok, amikor ugrálnunk kell, vagy amikor a földön végzünk talajgyakorlatokat, esetleg különböző játékokban (kidobós, akadálykikerülés) veszünk részt. Az edzőnk eközben folyamatosan visszajelzést biztosít a mozgásunkról és eredményeinkről, valamint biztatással és ösztönzéssel is ösztökél minket, ha lankadna a lelkesedésünk.
Összességében tehát egy igencsak összetett alkotás a Nike+, ami elsődlegesen azoknak jöhet jól, akik valamilyen sport mellett szeretnének otthon is gyakorlatokat végezni, vagy pedig azoknak, akik új gyakorlatokat szeretnének megtanulni. Ennek ellenére én nem nagyon láttam meg a programban azt a piaci rést, ami miatt sorban zárnak majd be a fitnesz- és edzőtermek, és ez nem csupán a Kinect érzéketlenségének köszönhető. Viszont bőven lehetőséget nyújt arra, hogy felismerjük, hányféle gyakorlatot lehet otthon elvégezni csak a testünk felhasználásával, és mindeközben éppen elég információt is biztosít ahhoz, hogy kicsit tudatosabban végezzük az edzéseket zárt térben. A hideg téli estéket leszámítva azért én inkább a szabadban vagy edzőteremben végezhető mozgásformákra szavazok az izzadságszagú nappali helyett…
Értékelés: 6/10
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!
A Knights Within egy ígéretes roguelite játék, mely remek játékokból merít ötleteket, és azokat jól…