John McClane, a név, ami hallatán mindenki tudja kit takar, a név, ami összefonódik az akciófilmek új érájának kezdetével, s a név, amit most alaposan megtépáztak az ötödik résszel, a Die Hard – Drágább, mint az életeddel.
A Die Hard franchise idén ünnepli huszonötödik évfordulóját, egyesek pedig úgy vélik, ezáltal jogot formálhatnak arra, hogy egy grandiózus új, ötödik résszel tisztelegjenek azon széria előtt, ami a '90-es évek elejét jellemző akciófilmeknek fazont szabott. A Die Hard – Drágább, mint az életed másfél órája azonban ékesen bizonyítja, téves a feltételezés, mert az, amit a nem túl acélos filmjeiről híres John Moore rendező összehozott, s amit Die Hard címmel igyekeznek lenyomni a torkunkon, az a negyedik résszel elindított folyamat totális beteljesülése. Egy olyan nem követendő példa, amivel évekkel vagy évtizedekkel ezelőtt ügyesen és szakértelemmel felfuttatott franchise-okat vágnak haza pénzhéhes, csakis újabb extra dollárokat a szemük előtt kergető öltönyösök és stúdiófőnökök.
Az új rész követi a negyedik felvonás modern gondolkodású cselekményvezetését, azaz ezúttal se kapunk épkézláb történetet. Tulajdonképpen ugyanazt éljük át, mint pár évvel ezelőtt, csak McClane ezúttal a fiával próbálja meg rendezni a viszonyát, közben pedig belevekeredik egy újabb kalamajkába (ezúttal Moszkvában), amiben aztán totálisan érdektelen főgonoszt kerget, pont annyira súlytalant, mint amilyen Timothy Olyphant volt. Hol vannak már a Gruber-fivérek, vagy éppen a második rész rosszfiúja, Stuart ezredes, hol vannak a valós, hihető motivációk, az érdekes karakterek, a szórakoztató egysorosok, de ami minden kérdésnél jobban foglalkoztat, hova tűnt McClane esendősége?
A Die Hard – Drágább, mint az életedben ugyanis McClane minden akadályt gördülékenyen vesz, nincsenek már szakadt, véres pólók, szenvedések. Csakis a film elejétől a végéig magas hőfokon égő akció van, s ha megpróbálunk attól elvonatkoztatni, hogy Die Hard-filmet nézünk, akkor akár egészen pozitív végkicsengésű is lehetne ez a kritika. De amikor maga az író is a klasszikus három részen nőtt fel, s tulajdonképpen maguk a marketingesek is alaposan rájátszanak a Die Hard címre, akkor nincs mit tenni. El kell fogadni, hogy napjaink akciófilmjei már közel sem képviselnek olyan jellegű értéket, mint a '90-es években, s ez felvet egy kérdést: Ez a fajta átalakulás (ami amúgy természetes folyamat), valójában a nézők igényei, vagy éppen a stúdiók által generált?
Értékelés: 4/10
A Rosszfiúk főszereplői ugyan jó útra tértek (de tényleg!), de olybá tűnik, hogy meggyűlik a…
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!