A Kingston a tárhelyek terén mindig is az élen járt, és mivel lassan az SSD-k ára is elfogadható szintre csökkent a kapacitás arányos növekedése mellett, szemügyre vettünk egy HyperX-példányt.
Elsőként is tisztáznunk kell néhány dolgot, hátha nincs mindenki képben a technológia terén. Az SSD annyiban különbözik a hagyományos merevlemezektől, hogy nincs benne forgó/mozgó alkatrész, hanem memóriachipek tárolják az adatokat. Ez jó azért, mivel így sokkal biztonságosabb tárolóhelynek számítanak, hiszen a fizikai behatásoknak sokkal kevésbé vannak kitéve. Szintén jó azért is, mert csendes és gyors működés érhető el a használatukkal, viszont ezért cserébe sokkal többet is kell fizetnünk, és egyelőre még nem nagyon kapunk több terabájtos méretű SSD-ket. Így nem is a filmek és zenék tárolására érdemes használni, hanem mondjuk az operációs rendszert és a sűrűn használt alkalmazásokat érdemes elhelyezni rajta, ezzel pedig sokat javíthatunk akár egy régebbi rendszer sebességén is.
Jelen esetben azonban nem érdemes régebbi gépek turbózásán gondolkozni, hiszen a Kingston legújabb termékei támogatják a SATA Rev 3.0-t, ami azt is jelenti, hogy elméletben 6 Gbps adatátvitelt lehet rajta elérni (a SATA 2 ezzel szemben "csupán" a felét tudja, és 3 Gbps értéket biztosít). Ennek kihasználásához pedig a legújabb alaplapokra lesz szükségünk. De hogy a másik misztikus jelzést, a 3K-t is megértsük, tudnunk kell, hogy a merevlemezből elérhető egy 5K-s változat is, ami egy picivel drágább. Ez gyakorlatilag a termék élettartamát jelöli, ugyanis azt jelzi, hogy 3 ezer vagy 5 ezer alkalommal lehet újraírni az egyes memóriamodulokat. Ez általános használat mellett azt jelenti, hogy a 3K-s modell cirka 8 évig lesz működőképes, ha napi 10 GB "adatforgalommal" számolunk. Ez a hagyományos merevlemezekkel szemben azt is eredményezi, hogy gyakorlatilag fix időre fektetünk bele egy technológiába, és tudjuk, hogy mikor kell majd lecserélni azt.
Az elsődleges felhasználás tehát mindenképpen SATA 3-as alaplapot feltételez, és vagy egy asztali gépbe érdemes elsődleges meghajtóként beszerelni, vagy pedig egy hordozható számítógép hagyományos merevlemezét érdemes vele lecserélni. A Kingston a fenti két forgatókönyvnek megfelelően biztosítja a terméket önmagában és bővítőcsomagban is. Utóbbiban helyet kapott egy beépítőkeret (csavarokkal), egy külső USB-s műanyag tok (USB-kábellel), egy SATA adatkábel, egy pofás kis csavarkészlet, valamint egy CD a lemezek klónozásához használatos Acronis szoftverrel. Ezen felsorolt eszközök mind elősegítik, hogy könnyedén és egy lépésben átmentsük adatainkat az új SSD-nkre, ám ha minderre nincs szükségünk, költségmegtakarítás céljából választhatjuk csak magát az SSD-t is.
A meghajtó tesztelése során nagyjából konzisztens eredmények születtek, így olvasásnál 540 MB/s, írásnál 520 MB/s körüli értékeket olvashattunk le a szoftverek futását követően (hdparm és dd parancssorból egymás után többször futtatva, majd átlagolva a kapott értékeket), ami nem áll messze az ígért 555 MB/s értéktől. Csak összehasonlításképpen leírom, ha a mellékelt USB-s tokkal külső meghajtóként használjuk, UBS 2.0 esetén 34 MB/s írási és olvasási sebességet érhetünk el, így az adatmentés során is ezzel érdemes számolni, és pár órára magára hagyni a gépet. A folyamatos írás-olvasás során egyébként elég derekasan leterheltük az SSD-t, és nem tapasztaltunk melegedési problémát, sőt, a külső USB-s tok a teszt során kiemelten hatékonyan elvezette a keletkező hőt.
A Kingston terméke mind megjelenésében, mind teljesítményében kiemelkedik a versenytársak közül, így csak jót tudunk róla mondani. Ha valaki rendelkezik SATA Rev 3.0-s asztali vagy hordozható géppel, és gondolkozik azon, hogy akár rendszerlemeznek, akár a meglévő lemez lecserélése érdekében beszerezzen egy SSD-t, érdemes megfontolnia egy HyperX-modell beszerzését. Jelenleg többféle kapacitás közül választhatunk, így ha nincs szükségünk 240 GB-ra, sokkal olcsóbban is hozzájuthatunk egy SSD-hez. Az általunk talált legolcsóbb ár jelenleg 60 ezer forint környékén van 240 GB esetén, míg egy 120 GB-os modellt már 30 ezerért is megkapunk.
Értékelés: 9/10
A Rosszfiúk főszereplői ugyan jó útra tértek (de tényleg!), de olybá tűnik, hogy meggyűlik a…
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!