Túlzottan középszerűnek és klisékből építkezőnek tartottad a Battlefield 3 történetét? A játékkal szinte egyszerre megjelent Battlefield 3: Az orosz ezt igyekszik orvosolni, az Andy McNab jegyezte regény ugyanis ügyesen egészíti ki a videojáték felvázolt cselekményét.
A Battlefield 3: Az orosz ha csak érintőlegesen is, de lényegében ugyanazt a cselekményszálat mutatja be, mint amit a virtuális játszótéren saját magunk is átélhettünk. A könyv azonban teljesen más szemszögből, egy új hőst főszerepbe állítva vezeti végig az olvasót a történeten, olykor kiegészítve, vagy teljesen új eseményekkel kibővítve azt. Az ex-SAS kommandós és bestselleríró, Andy McNab és Peter Grimsdale közösen papírra vetett kalandja ezúttal egy orosz ex-Szpecnazost, Gyima Majakovszkij állítja a középpontba, aki a felsőbbvezetés megbízásából, toborzott csapatával igyekszik visszaszerezni egy titkos küldeményt az iráni ellenállástól, a PLR-től. Ezzel párhuzamosan megismerkedhetünk a sztori amerikai szemszögből bemutatott változatával is, ahol az események a játékból is ismert Henry “Black” Blackburn őrmester körül forognak, hogy aztán a Közel-Kelettől kiindulva, Európát megjárva végül az Egyesült Államokban érjenek össze a szálak.
A regény legnagyobb erőssége, az általa teremtett hangulat, abból ugyanis (legalábbis az orosz szál esetében) árad a posz-kommunista életérzés, a régen minden jobb volt folyamatos mantrázása, miközben szépen lassan világossá válik mindkét szereplő jelleme is. Gyima egy igazi zseni, egy tökéletes gyilkológép, s ha talán nem lenne olyan önfejű és makacs, mint ahogy az az első oldalak elolvasása után azonnal kiderül, valószínűleg most nem zsoldosként keresné meg a kenyérre valót. Az orosz érdekesen látja a világot, a környezetetét, s sajátos filozófiája az életről, a dolgok történéséről egészen hiteles képet fest egy olyan emberről, aki valószínűleg nem egyszer élte át a poklok poklát. Andy McNab kezenyoma pontosan akkor érezhető, amikor a realitás talaján maradva kell ábrázolni fegyveres összetűzéseket, esetleg főhősei lelkivilágát, vagy a rendszer működését, miközben élettel és olvasható formával Peter Grimsdale tölti fel a nyers tartalmat.
A Battlefield 3: Az orosz egy meglepően jól sikerült szórakoztató irodalom, amely nem csak kiegészíti és új oldaláról mutatja be a játék történetét, hanem azt felülmúlva sokkal szórakoztatóbban tálal egy egész világot fenyegető konfliktust, s teszi mindezt olyan realizmussal, hogy az olvasónak eszébe se jut, hogy ez valóban nem így történt meg.
Értékelés: 8/10
A Rosszfiúk főszereplői ugyan jó útra tértek (de tényleg!), de olybá tűnik, hogy meggyűlik a…
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!