Oldal kiválasztása

X360 dashboard-frissítés – kellett ez nekünk?

X360 dashboard-frissítés – kellett ez nekünk?
13 éve született ez a tartalom. Kezeld ennek megfelelően (pl. egyes hivatkozások esetleg már nem működnek).

Természetesen a válasz az, hogy igen, hiszen az új X360-kezelőfelület sokkal szebb és használhatóbb, mint az eddigiek, ráadásul egy halom új szolgáltatást is beleépítettek. A gond csak az, hogy itthon továbbra sem követjük a Microsoft által nemzetközi téren kijelölt utat.

Már javában mindenki használja az új dashboard felületet X360 konzolján (hiszen kötelező frissítés volt), sőt, túl vagyunk egy ingyenes hétvégén is, ahol ki lehetett próbálni a Gold előfizetéshez kapcsolódó szolgáltatásokat is. Maga a frissítés a külsőt tekintve tagadhatatlanul előnyére vált a konzolnak, hiszen a Windows Phone által elkezdett, majd a későbbiekben a Windows 8 által is népszerűsíteni kívánt, leegyszerűsített Metro UI kezelőfelület nem csupán érintőképernyőkön, de a konzol vezérlőjével és a Kinecten keresztül is nagyon jól szuperál. Jól átláthatók a lapkák, a csoportosítás nagyjából egyértelmű (van egy-két nem túl logikus megoldás is, de ezt meg könnyű megszokni), lehet keresni a saját és Marketplace-es tartalomban, minden gyorsan, folyamatosan történik, így tökéletes a felhasználói élmény.

 

Ráadásul a Kinect használható a menük navigálásához is, továbbá a hangfelismeréses funkcióit is tovább bővítették, így hangvezérléssel is szinte mindent elérhetünk. Ez egyébként egész jól működik, mind a filmek lejátszásánál, mind az egyes elemek kiválasztásánál, leszámítva egy-két apróbb bakit (pl. a Rio című filmet akármilyen akcentussal, kiejtéssel próbáltuk meg kiválasztani, a konzol nem állt kötélnek). A csodás az egészben, hogy szép lassan a Microsoft az összes Metro UI-t használó eszközt integrálja is egymásba, hogy tulajdonképpen ne tapasztaljunk különbséget akkor, ha váltunk a Windows Phone, az Xbox vagy a Windows 8 között. Ez természetesen várhatóan a Windows 8-ra épülő rendszerek megjelenésekor, illetve jövőre, az új Xbox (és Kinect) piacra kerülésekor ölt majd teljes alakot, addig is viszont már elérhető Windows Phone-ra az Xbox Companion nevezetű alkalmazás, amely lehetővé teszi, hogy ha azonos hálózaton van a konzol és a telefon, utóbbival irányíthassuk az előbbit. Ugyanúgy láthatjuk a játékainkat, az elérhető filmeket a telefon kijelzőjén, sőt, a keresést is végezhetjük innen. Utána pedig csak egy koppintás a képernyőn, és máris elindítottuk a kívánt játékot vagy filmet, utóbbi esetén pedig a lejátszást is vezérelhetjük a telefon képernyőjéről – amin megjelennek a kontroller irány- és akciógombjai. Mondhatjuk, hogy itt a jövő, ugyanis a további integrációnak köszönhetően várható, hogy a Kinectes játékokban a telefon giroszkópját kihasználva egy újfajta kontrollert köszönthetünk a telefonok képében, ám mi addig is beérjük azzal, ha például egy olyan menüponttal bővítik a telefonos alkalmazást, amivel kódot tudunk beváltani a Marketplace-en, mivel a telefon virtuális billentyűzetén nem csupán keresni, de bármilyen szöveget bevinni sokkal kényelmesebb.
 
És akkor nézzük a feketelevest! Tulajdonképpen az új dashboard frissítéseiből és bővítéseiből egyelőre nem sokat tudunk kihasználni a fent említetteken túl. Bár a Microsoft igyekszik konkurenciát teremteni a kábeltelevíziós szolgáltatóknak (ahogy a Google és az Apple is hamarosan beszáll a versenybe, a 2012-es év többek között ezen a téren is óriási változásokat hozhat), a licencelési problémák miatt mi sem a zenei, sem a videotékás funkciókat nem élvezhetjük teljesen zavartalanul – hogy a televíziószolgáltatásról ne is beszéljünk. A konzol tökéletes lehetőséget biztosítana arra, hogy tényleg csak azokra a csatornákra fizessünk elő, amiket meg szeretnénk tekinteni (és ha ez így van, még benyeljük azt is, hogy ehhez a Gold előfizetésre kell váltanunk), ám hazánkban ez a szolgáltatás nem igazán elérhető. Ha például angol Live ID-t használunk, akkor ott van a temérdek on-demand és élő tartalom a Sky kínálatában, ám IP-címünk alapján ki vagyunk zárva ebből a szolgáltatásból, a magyar Live ID pedig fel sem ajánlja ezt a lehetőséget. Addig, amíg ezen nem sikerül változtatni (lásd például Apple példája, ahol az iTunes Store-ban bátran válogathatunk az óriási választékból, mivel itthon is elérhetők az adott zeneszámok), sajnos a honi ID-t használó játékosok továbbra is hátrányban lesznek.
 
Addig is azonban örüljünk az új, Kinectes felületnek, a hamarosan érkező YouTube-nak, ami lehetővé teszi azoknak is a YouTube videók megtekintését a nagyképernyős televízión, akiknek eddig ezt a funkciót a tévéje nem támogatta, és bízzunk benne, hogy az Xbox Companion fejlesztése is minél jobban meglódul, és hamarosan olyan játékot tesztelhetünk, ahol a telefon a kontroller!
Translate »