13 éve született ez a tartalom. Kezeld ennek megfelelően (pl. egyes hivatkozások esetleg már nem működnek).
Most akkor táblaszámítógép vagy netbook? Mindkettő, ráadásul jutányos áron, a játékosok igényeinek is megfelelő teljesítménnyel és hihetetlenül hosszú, 16 órás akkumulátor-üzemidővel. Az ASUS újrafeltalálta a tabletet!
Ritkán írtunk eddig hardvertermékekről, de ez még akár változhat is a közeljövőben. Természetesen minden egyes cikkünk esetében a játékosok szempontjait vesszük figyelembe, és nem szeretnénk elmenni egy igazán kőkemény szakmai irányba. Elsődlegesen a termék használhatóságát, az ár-érték arányát, illetve a játékosok számára nyújtott előnyöket szeretnénk sorra venni, és ennek megfelelően ajánlani az arra érdemes produktumokat. Elsőként az ASUS egy nem is annyira friss (áprilisi), de mostanra már ár szempontjából igencsak kedvező termékét vesszük sorra, ami a hónapok múlásával egyre csak jobb és jobb lett.
Alapvető termékadatok:
10,1" LED multi-touch kijelző IPS technológiával, 1 GB memória, 16/32 GB tárhely, Wi-Fi, Bluetooth, 1,2 MP elülső, 5 MP hátsó kamera, mini-HDMI, microSD, fényérzékelő, giroszkóp, iránytű, GPS, Android operációs rendszer + opcionális dokkoló (billentyűzettel, érintőpaddel, 2 USB-csatlakozóval, MMC/SD/SDHC-kártyaolvasóval)
A cikk írásának apropója nagyon egyszerű: tönkrement a korábbi netbookom, és szükségem volt egy olyan eszközre, amit magammal tudok vinni utazáshoz, lehet rajta alapvető alkalmazásokat futtatni és böngészni, aránylag jól bírja akkumulátor-üzemidővel, és mellesleg könnyű és strapabíró. Mivel számos netbookot megnéztem, és árukban-teljesítményükben annyira nem voltak kecsegtetők, így körülnéztem az alternatív lehetőségek terén is. Az iPad 2 és úgy általában az összes Apple-termék nekem nagyon nem áll kézre, ráadásul csillagászati árakat aggatnak rájuk, ahogy a Samsung tabletjei sem estek bele a pénztárcabarát kategóriába, így már éppen kezdtem feladni, amikor rábukkantam a Transformerre. Közel egy hét fontolgatás után úgy döntöttem, egye fene, az ASUS termékekkel eddig mindig meg voltam elégedve, az értékelések elég pozitívak a neten, ráadásul az ára sem túl húzós, és ha még esetleg be is válna, akkor egyszerre lenne tabletem és netbookom is. Hát ez most nagyon bevált!
Nem tudok nem lelkes lenni, ugyanis az ASUS ötlete zseniális. Nem kell aksizabáló rádiós billentyűzetekkel foglalkozni, könnyű a szövegbevitel a dokkolóba épített billentyűzetnek és érintőpadnek köszönhetően, ráadásul bármikor leválasztható a teljes értékű táblaszámítógépként funkcionáló kijelző, és hogy még fokozzuk az élvezeteket, ha egy USB-s egeret csatlakoztatunk a dokkolóhoz, máris teljes értékű netbookot kapunk. Mindehhez 16(!) órányi akkumulátor-üzemidő párosul és egy könnyen hordozható, tetszetős külső. (A tablet része a készüléknek szinte egy az egyben ugyanolyan méretű, mint az első generációs iPad (0,68 kg), míg dokkolóval is alig több mint 1,2 kg.) A beépített tárhely (16 vagy 32 GB) az alapfeladatokhoz éppen elegendő, és személy szerint nekem nincs is szükségem többre, de bármikor bővíthetjük a kapacitást egy microSD-kártya, vagy a dokkoló esetén MMC/SD-kártya és USB-pendrive használatával.
A Transformer tartalmaz Wi-Fi antennát, így menet közben bármikor csatlakozhatunk az internethez, ám létezik belőle 3G-s változat is. Aki a csak Wi-Fi-s változatot vásárolná meg, az is varázsolhat belőle 3G-s készüléket 3G-s stick segítségével, ám erre csak akkor van lehetőségünk, ha az Android operációs rendszert rootoljuk, azaz kiiktatjuk a saját védelmi rendszerét (lásd még telefonoknál jailbreaking), és hozzáférhetünk a rendszerfájlokhoz. Ez utóbbi barkácsmódszer nem túl bonyolult, ám nagyban veszélyeztetheti a rendszer stabilitását, hiszen ilyenkor bármilyen kódot futtathatunk a készüléken, akárcsak ha root jogosultsággal jelentkeznénk be egy Linux rendszerbe. A Wi-Fi egyébként kiválóan teljesít, és rossz vételi viszonyok közepette is kihozza a legtöbbet a kapcsolatból. A GPS segítségével pedig megtehetjük azt, hogy navigációs eszközként használjuk a Transformert, ugyanis van olyan (fizetős) alkalmazás az Android Marketen, amely offline turn-by-turn navigációt biztosít. Ezen a nagy kijelzőn mindez pedig külön élvezetté válik, hiszen tisztán és részletesen láhatjuk akár a 3D-s, akár a 2D-s utcanézetet. És hiszitek vagy sem, de lehet kapni a Transformerhez autós tartókeretet, ami a műszerfalra rögzíthető.
Maga az operációs rendszer egyébként most már tökéletesen együttműködik a Transformerrel, és annak, hogy az Eee Pad megjelenésekor mennyire komoly problémák akadtak a rendszer működése terén, nyoma sincs. Minden flottul alkalmazkodik a kijelzőhöz, és kényelmesen lehet rajta újságot olvasni (pl. Zinio), chatelni, böngészni (a beépített Chrome, valamint az Opera ajánlott), videókat, képeket megnézni vagy zenét lejátszani, illetve szöveget szerkeszteni (Polaris Office). Bár utóbbi nem túl felhasználóbarát alkalmazás, és kompatibilitási problémákat is sikerült már felfedezni, vannak fizetős alkalmazások, amik ezt az akadályt is elhárítják. És ha belegondolunk, hogy az operációs rendszernél nem kellett súlyos ezreket a pénztárnál hagyni, akkor ezen alkalmazások költsége még simán beleférhet a költségvetésünkbe. Ráadásul az alaprendszer és az előre telepített alkalmazások mindegyike ékes magyar nyelven kommunikál velünk, ahogy a szoftveres billentyűzet is teljesen magyar, és ugyan a dokkoló billentyűi angol kiosztást tükröznek, magyar kiosztással (is) lehet használni azokat.
Az alkalmazások egy része még nem HD-s (azaz elsődlegesen az Androidos telefonokra lettek kitalálva), és ebben egyértelmű az Android Market lemaradása az App Store-hoz képest, viszont meglepően jól használhatók ezek is a nagy kijelzőn, és az ASUS, valamint az NVIDIA nem kis lavinát indított el a Tegra processzorlapkával, ugyanis egyre-másra jelennek meg a tabletek 3D-s képességeit kihasználó játékok is. Esetünkben a Tegra Zone Shadowgun című és az Unreal-motorra épülő Dungeon Defender: Second Wave című (ingyenes) játékával teszteltük a Transformert, és be kell valljam, minden várakozásomat felülmúlta az ASUS és az NVIDIA közös csodagyereke. A Tegra chip ugyanis kiválóan vette az akadályokat, és nem csupán akadásmentesen jelenítette meg a játékokat, de amikor mini-HDMI kábel segítségével egy HD televízióhoz csatlakoztattam, az ott megjelenített kép és mozgókép, valamint maguk a játékok is akadásmentesen jelentek meg. A játékok tára egyébként hétről hétre bővül, és olyan címek találhatók meg közöttük, mint a Fruit Ninja, a Trainz Simulator, a Monster Madness, számos Angry Birds-epizód, vagy a novemberben érkező Siegecraft.
A sok pozitívum mellett azért megemlíteném a készülék néhány negatív tulajdonságát is, mert egy-kettő ilyen is akad. Az egyik, hogy a kijelző nem annyira szép és részletes, mint az iPad 2 esetében, de ezt csak akkor fogja valaki észrevenni, ha a két eszközt egymás mellé rakja. A szoftverekből még bizonyos téren elég gyér a minőségi választék, és a HD-s ill. Tegrás játékokból is limitáltan válogathatunk, ám ez valószínűsíthetően rövid idő alatt megváltozik, hiszen a Transformer óriási népszerűségre tett szert már a megjelenése óta, és ennek hatásai az Android és a rá írt szoftverek fejlesztéseiben is jelentkeztek. A dokkolón a magyar billentyűk hiánya egyesek számára zavaró lehet, ám engem speciel egyáltalán nem akadályozott a használatában – ennek ellenére, ha szeretné az ASUS még szélesebb körben is kedveltté tenni a Transformert, ezt a hiányt orvosolnia kell. Végül pedig a beépített hangszórók néha maximum hangerő mellett is kicsit halknak bizonyultak. Ez utóbbival kapcsolatban nem tudom, hogy szoftveres vagy hardveres megoldásra van-e szükség, de bízom benne, hogy a Prime-ban ezt orvosolják.
Mindent összevetve, a Transformer jelen pillanatban az egyik legjobb vétel (dokkoló és tablet párosításban), és mivel decemberben jön a Prime, ami ugyan más közönséget vesz célba az NVIDIA Tegra 3-as csúcsprocesszorával, valószínűleg azért jótékony hatással lesz mind a Transformer árára, mind az elérhető szoftverek és játékok számára, no meg az ASUS termékeinek támogatottságára. Ráadásul küszöbön áll a 4.0-s Android megjelenése… Izgalmas lesz tehát az elkövetkező év, ám addig is a Transformert bátran ajánlhatom bárkinek, aki hasonló cipőben jár, azaz egy könnyen hordozható, rugalmasan használható és ultrahosszú üzemidejű netbook-tablet kombóval szeretné megajándékozni magát (vagy szeretteit) karácsonyra.
Értékelés: 9/10