Ha ősz, akkor sportjátékok, ha pedig sportjátékok, akkor FIFA és PES párbaj. Idén is kipróbáltuk mindkét reménységet, így a következő napokban világos képet kaphattok arról, idén melyik játék szerezte meg az év focijátéka címet.
Tavaly ősszel kitörő lelkesedéssel fogadtuk, hogy a FIFA-sorozat végre olyan irányba mozdult el, és olyan léptékű fejlődéseken esett át, amire az ezredforduló óta vártak az ősszel rendre focilázban égő rajongók. Szerencsére az EA Sports-nak az idei számozott epizódra is akadtak újdonságai, és bár a FIFA 11 nem reformálja meg a zsánert, az már a teszt elején nyugodtan kijelenthető, hogy mindaz, ami tavaly jól működött, az idén se változott, az újdonságokat pedig remekül építették be a játékba. Külön öröm, hogy bár tesztünk az X360-as verzió alapján készül, az Electronic Arts több évnyi kérlelés után idén a PC-s verziót is alaposan átszabta, így az ha teljesen nem is, de végre megüti azt a minőséget, amit a kontrollerforgatók már jó ideje évről évre élvezhetnek.
Az EA Sports a jól bevált elemeket olyan apróságokkal igyekezett kiegészíteni, amik alapvetően a játékélmény finomítását, a még realisztikusabb összecsapásokat igyekeznek szolgálni. Ennek első pillére a Pro Passing, ami sokkal érzékenyebb passz-szisztémát tesz lehetővé, ergo a játék közben már arra is ügyelnünk kell, milyen szögben és mekkora erősséggel továbbítjuk a labdát. Az újfajta nehezítés csak elsőre tűnik bonyolultnak, megfelelő beállítások és pár órányi játék után már észre se vesszük a játékbeli újdonságot, később pedig már meglenni se tudunk majd nélküle. Szintén az újdonságok sorát gyarapítja a 11 vs. 11 elleni online összecsapások lehetősége, ilyenre ugyanis a sorozat történetében most először van lehetőség. A FIFA 11-ben ugyanis végre lehetőségünk van a csapat egyik legfontosabb, de évek óta elhanyagolt tagját is, a kapust is irányítani. Nem kell túlbonyolított rendszerre gondolni, a hálóőr mozgástere korlátozott, így mindössze a két kart kezelve tudjuk mozgásra bírni: a bal karral mozogsz, a jobbal vetődsz. Ugyan nem túl izgalmas pozíció a kapusposzt, az új feature megjelenése mégis rengeteg dob a játékélményen, ami így még inkább közelít a valósághoz.
A harmadik, és talán legizgalmasabb újdonság, a Personality+ megjelenése, ami ahogy a funkció neve is mutatja, csapatunk tagjainak képességeit és tulajdonságait monitorozza. A rendszer lényege, hogy a jobb futballisták konkrét jellemzőkkel is el vannak látva, így nyomonkövethetjük erősségeiket és gyengeségeiket. Ebből a funkció kétfélét különböztet meg: a Képességek eléggé átlagosnak mondhatóak, ilyennel szinte minden futballista rendelkezik – átlövő, hosszú bedobás, sérülékeny, és további harminchárom hasonló képesség -, míg a Specialitásokkal már tényleg csak a legjobbak rendelkeznek – irányító, szerelő, zsonglőr és még további 54. A funkció többek között a megfelelő csapat felépítését szolgálja, így ha akad egy, esetleg több sztár a csapatunkban, akkor köré építve vásárolhatunk a játékospiacon kiegészítő futballistákat a különböző posztokra.
Szintén újdonság, hogy még tovább fejlődött a játékosok animációja. Az EA Sports már a tavalyi részben is igyekezett realisztikusabbá tenni a futballisták mozgását, a mostani részben azonban ezt az elemet még tovább finomították., így a test-test elleni párbajok hihetetlen fejlődésen estek át. A csatároknak egyetlen percig se lesz könnyű dolguk, de a középpályán is alaposan nyúzzák egymást a játékosok, ütköznek, durván becsúsznak, rángatnak minket, olykor pedig a földön fekve se adják fel a küzdelmet.
A FIFA 11 a további építőkockákat tekintve nem igazán nyújt kiemelkedő újdonságot. A grafikai motor például első látásra szinte semmit se fejlődött, de az élmény így is hihetetlenül pazar, amit leginkább az audiovizualitás másik pillére, a hangok is ügyesen kiegészítenek. A stadionoknak hihetetlen atmoszférája van, megfelelő hangrendszerrel játszva az ember tényleg úgy érezheti magát, mintha ott lenne a helyszínen a tomboló szurkolók között. Apróság, de említésre méltó, hogy mostantól már saját szurkolói dalokat is rögzíthetünk és lejátszhatunk a játékba, illetve a kommentátorok szövegei is kiegészültek. Itthon Hajdú B. István és Faragó Richard párosa igyekszik idén is izgalmasabbá és élvezhetőbbé tenni a mérkőzéseket, és ugyan a beleélés már egy fokkal jobb, sajnos még mindig hamar meg lehet unni a kommentárt.
Az új számozott epizód nem hozott akkora ugrást a sorozat történetében, mint mondjuk a tavalyi kiadvány, az EA Sports mégis kellemes mennyiségű extra tartalommal töltötte meg a franchise idei felvonását, ami így mindenképpen ki fogja elégíteni a rajongók igényeit. Fejlődni persze mindig van hova, de nagy valószínűséggel a készítők grafikai téren már elérték a jelen generáció határait, így már csak tartalmilag tudják foltozni a franchise-t, amit ha továbbra is ilyen ügyesen oldanak meg, egy percig se fogunk bánni.
Értékelés: 9/10
A Rosszfiúk főszereplői ugyan jó útra tértek (de tényleg!), de olybá tűnik, hogy meggyűlik a…
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!