15 éve született ez a tartalom. Kezeld ennek megfelelően (pl. egyes hivatkozások esetleg már nem működnek).

Közel másfél éve már, hogy nem találkoztunk Lara Croft formás idomaival, viszont idén nyáron ismét elcsábít minket a női Indiana Jones, igaz, némileg megváltozott formulában.

Közel másfél évtizedes pályafutása alatt rengeteg változáson esett át a külsőnézetes akció-kalandok ősanyja, a Tomb Raider sorozat, az idő előrehaladtával azonban a kiadónál nem a minőség, hanem a mennyiség vált uralkodó stratégiává, és ez a későbbi epizódok rémisztő színvonalcsökkenését eredményezte. Az igazi mélypontot a technikailag is komoly kihívásokkal küszködő The Angel of Darkness jelentette, a sorozat azonban ezt az óriási baklövést is túlélte. Végül négy évvel ezelőtt új csapathoz, a Legacy of Kainnel hírnevezet szerző Crystal Dynamics-hoz vándorolt a franchise, a csapat pedig meghálálta a bizalmat, a kezük alól kikerült epizódok folyamatosan lettek jobbak és jobbak, míg végül a legutóbbi Underworlddel sikerült ismét formába hozni Lara nénit. A csapat lendülete nem tört meg, nyáron ugyanis újabb résszel örvendeztetnek meg minket, ám ezúttal elhagyják a Tomb Raider megnevezést. Az új felvonás azonban nem csak ezt az egy meglepetést tartogatja, úgyhogy lássuk, mit is kínál számunkra a Lara Croft and the Guardian of Light!
Egy ősi maja monda szerint évezredekkel ezelőtt két ősi maja istenség, Totec és Xolotl vívott ádáz küzdelmet egy misztikus tárgyért, a Füst Tükréért. A véres összecsapásban végül Totec, a jó isten győzedelmeskedett, aki egy titkos, rejtett templom falai között rejtette el az értékes tárgyat. Ugorva az időben, kétezer évvel később találjuk majd magunkat, amikor is Lara Croft Dél-Amerikában próbál az  ősi, elveszett tárgy nyomaira bukkanni. A kutatás sikeres lesz, a csinos régészhölgy feltárja a Füst Tükre lelőhelyét, azonban a tükörrel együtt a régi gonosz isten, Xolotl, valamint ellenlábasa, Totec is életre kell. A mi feladatunk lesz, hogy Totec-kel karöltve megállítsuk a még mindig hataloméhes Xolotl-ot és híveit, az általa feltámasztott halottakat és zsoldosait.
Az új epizód első említésre méltó érdekessége, hogy a sorozat történetében először, kooperatív  módban is végigtolható lsz a játék, ami a hangulatos, a nyolcvanas éveket idéző játékmenettel fűszerezve próbál meg némi nosztalgiát otthonunkba csempészni. A  Lara Croft and the Guardian of Lightban a hangsúly a feladványokon, a különböző fejtörőkön és kirakós, logikai részeken lesz, mindezt pedig izometrikus perspektívából követhetjük majd nyomon. Mindkét karakter egyedi felszereléssel és fegyverekkel rendelkezik, melyek különféle módokon segítik a továbbjutást. Lara a már ikonikusnak számító, végtelen munícióval rendelkező duplapisztollyal – fokozva a retro hangulatot –, egy  puskával és a már jól ismert csáklyával indul harcba. Totec eszközei kissé kezdetlegesek, maja istenünk ugyanis lándzsákkal és egy pajzzsal, vág neki a kalandnak, de a játék során ő is forgathat majd kézi fegyvereket. A harcrendszer is a régi klasszikusokat idézi, lényegében a ránk támadó ellenfelek felé kell fordítanunk hősünket, aki azonnal neki esik kiszemelt áldozatunknak.  A z utunkat végig kísérő fegyverek és eszközök nemcsak gyilkolásra lesznek alkalmatosak, kalandjaink során különféle feladványok megoldásánál és csapdák elkerülésénél nyújtanak majd jó szolgálatot.. Tulajdonképpen a kooperatív opció jelentősége itt lép majd életbe. Például Totec a falba döfheti lándzsáit, amiken, amiken Lara  elérhetetlennek tűnő helyekre szökellhet és mászhat fel, de akár társunk pajzsát is segítségül hívhatjuk, amit hősnőnk dobbantónak használva, akár magasabb paltformokra is képes lesz felugorni. Lara főként a csáklyáját hívhatja segítségül. Szakadékok felett lengetheti át azt, majd azon átmászva és a túloldalra visszahajítva Totec számára is lehetőséget biztosíthat az átjutásra, aki kötéltáncosokat megszégyenítő magabiztossággal kel át a szakadékok felett. A kölcsönös segítségnyújtás nem csak ennyiben merül ki. Ha a játék során egyikünknek már fogytán van az életereje, akkor némi élet feláldozásával felgyógyíthatjuk a másikat, vagy az elesett játékos pontokért cserébe térhet vissza az élők sorába.
A játékban a küldetések teljesítése mellett számtalan bónusz tárgyra is vadászhatunk majd, melyeket különböző feladványokon keresztül tudunk csak megszerezni. A játékmenet változatosságát azonban nem csak ez garantálja,a fő sodor teljesítése közben olyan kihívások és feladványok megfejtése elé állítanak majd minket a készítők, mint  az időre menő feladatok megoldása, nyomásérzékeny padlóelemek, ládatologatás, illetve kombinált megoldást igénylő szekvenciák. A Lara Croft and the Guardian of Light szóló mód mellett multiplayer opciót is kap,  ráadásul az interneten és helyi hálózaton keresztül is játszható lesz a játék, ami a ki-be ugrálós rendszert használja majd, azaz partnerünk bármikor és bárhol csatlakozhat hozzánk. Jogosan merül fel a kérdés, hogy, ha ennyire a co-op módra van kihegyezve a játék, akkor mi lesz azokkal, akik egyedül szeretnének játszani a programmal? Nos, számukra is kedvez a Crystal Dynamics, ugyanis, ha szóló módban vágunk neki a kihívásokkal teli túrának, akkor Totec nem tart velünk, hanem külön utakon indul el, de előtte átadja Larának a lándzsáját, és máris egy személyben is megoldhatóvá válnak a feladványok, persze némi módosítással.
Habár a játékmenet a régi játéktermi klasszikusokat idézi, a grafika a mai játékosok igényeihez igazodik majd. A látványvilág teljesen meg fog felelni az elvárt követelményeknek: lábnyomokat hagyunk magunk után, a növényeket mozgatja a szél a dzsungelben és reagálnak karaktereinkre stb. Összegezve a dolgokat, a Lara Croft and the Guardian of Light egy ígéretes és hangulatos, régimódi platformernek ígérkezik, jól kidolgozott kooperatív móddal, s szép látványvilággal megtámogatva. Egyes hardcore Tomb Raider fanatikusoknak eretnekségnek tűnhet kedvenc kalandornőjük új környezetbe való átültetése, de a partnerünkre való ráutaltság és a klasszikus öldöklés miatt még ők is adhatnak neki egy esélyt. Lara baba kalandjára nyárig kell várnunk, és sajnos csak digitális formában lesz elérhető, az XBLA és Playstation Network rendszerein keresztül letöltve, de szerencsére PC-re is megjelenik a program. Várjuk szeretettel!

Legfrissebb bejegyzések

Monarchy – Teszt

Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…

2024-11-21

Befutott a Mission Impossible – A végső leszámolás szinkronos előzetese

2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…

2024-11-21

Riven – Játékteszt

Egy régi klasszikus átültetve a modern korba.

2024-11-21

Neva – Teszt

A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…

2024-11-20

Alchemist: The Potion Monger – játékteszt

Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!

2024-11-19

Knights Within – Korai Hozzáférés betekintő

A Knights Within egy ígéretes roguelite játék, mely remek játékokból merít ötleteket, és azokat jól…

2024-11-18