Október végén megjelent a GTA IV-et végleg lezáró második letölthető tartalom, a The Ballad of Gay Tony, mely nemcsak letölthető formában, de dobozos kivitelben is elérhető a rajongók számára.
A Rockstar méltón akart elbúcsúzni a tavaly tavasszal megjelent Grand Theft Auto IV-től, így az október végén megjelent második és egyben utolsó letölthető tartalmat nemcsak az Xbox LIVE-on keresztül tette elérhetővé, hanem dobozos formában is piacra dobta a csapat. A kiadvány érdekessége, hogy az első DLC-t, a The Lost and Damned kiegészítőt is tartalmazza, illetve extraként három vadonatúj rádióadót, a Vice City FM-et, a RamJam FM-et és a Self-Actualization FM-et is felvonultatja, amit a sima letölthető verzió viszont nem mondhat el magáról. Ettől eltekintve viszont a LIVE-ról lecibálható The Ballad of Gay Tony semmiben se tér el a dobozos kiadványtól, viszont az új adók zenei felhozatala ismételten olyan minőséget képvisel, ami miatt mindenképpen érdemes beszerezni a boltokban kapható verziót. Azoknak feltétlenül, akik az első részt még nem szerezték be!
A The Ballad of Gay Tony főhőse a szegénysorból származó, dominikai születésű Luis Fernando Lopez, aki egészen fiatalon, 17 éves korában követte el első bűncselekményét, lelőtte pedofil tanárát. A Luis húgát is molesztáló pedellus feletti önbíráskodást természetesen a törvény nem nézte jó szemmel, főhősünk javítóintézetbe kerül, ahol a javulás útja helyett inkább az egyszerűbb utat választja. Bűnözőkkel és gengszterekkel köt barátságot, majd kikerülve a nagyvilágba kapcsolatai révén belekóstol Liberty City sötét alvilági életébe. Lopez megmászva a ranglétrát, kisstílű bűnözőből felküzdi magát az éjszakai élet elitjébe, és Antony Prince, vagyis Gay Tony, a Maisonette 9 diszkó és a Hercules melegbár tulajdonosának jobb keze, üzleti partnere, testőre lesz. A dominikai születésű drogdíler Luis Fernando Lopez törtető habitusú és ügyesen helyezkedve, megfelelő fenekek fényesre nyalásával szupergyorsan mássza meg a törvényes üzleti élet lépcsőfokait. Luis egy ambiciózus fickó, aki tulajdonképpen Tony kapcsolatainak egyengetésével, illetve Liberty City legnagyobb éjszakai- és melegbárjainak irányításával tölti ki szabadideje jelentős részét. Azonban főnökünk komoly galibába keveredik, az alvilág legkeményebb arcai vadásznak rá, így ránk hárul a feladat, hogy tisztázzuk a félreértéseket, és rendet tegyünk a riválisok között.
A játék – ahogy a The Lost and Damned is – több fronton fedi át az alapjáték történetét, így a kezdő képsorokban egy ismert küldetés, a Three Leaf Clover képei villannak fel. Ugye ezaz a misszió, amikor a McReary testvérek Niko Bellic segítségével kirámolják a város bankját, Luis pedig túszként kénytelen elszenvedni az eseményeket. A rabláskor persze tisztában vagyunk vele, nem szabad hősködni, ha pedig meghúzzuk magunkat, akkor garantáltan épp bőrrel ússzuk meg az egész balhét. Főhősünk követve alapelveit egy rendőri kikérdezés után elindul munkaadójához, egyik legjobb barátjához, Meleg Tony-hoz, mi pedig ekkor vesszük át az irányítást Lopez felett.
Az új kiegészítő alapvetően az egyjátékos módra lett kihegyezve, a többjátékos módon csak apró finomításokat eszközölt a Rockstar. Kezdetben apró lóti-futi küldetéseink lesznek, melyeket a játék kezdetén többnyire imádott, mamánktól kapunk. Bizony, Luis anyukája is szerepet kap a második DLC-ben, és bár az idős hölgy nem ért egyet fia életvitelével, megregulázni ugysem tudja, így inkább él a fia munkájából fakadó előnyökkel és lehetőségekkel. Természetesen ahogy haladunk előre a játékban úgy ismerünk meg újabb pénzes és befolyásos alakokat, úgy mint Yusuf Amirt, a kissé bolondos, pénzét két kézzel szóró arab ingatlanbefektetőt, a befolyásos, őrült orosz maffiózót, Ray Bulgarint, aki például szeretné rátenni a mancsát a város hokicsapatára, a The Liberty City Rampage-re, de a tulaj akadékoskodik az üzlet megköttetése miatt, így főhősünkre hárul a feladat, hogy bírja jobb belátásra a csapattulajdonost. Pályafutásunk során több ponton is összeforrnak majd az alapjáték és az első DLC történései, így több alkalommal is találkozunk Nico-val, vagy a motorosbanda vezéralakjával, Johnny Klebitz-cel. A három történet a Museum Piece küldetésben teljesen összefolyik, valamint a Diamonds in the Rough és a Collector’s Item feladat is újra feltűnik, persze más aspektusból.
A küldetések ezúttal is változatosak és izgalmasak, sokszor pedig igazán hajmeresztő mutatványok teljesítésével érhetjük csak célunkat. Megbízóink között tudhatjuk a már említett Yusuf Amirt, egy milliomos arab sejk fiát, aki többek között olyan őrültségekkel bíz meg minket, mint egy komplett vonatszerelvény vagy katonai helikopter megfújása. Néha tankkal kell menekülnünk, máskor egy luxus jacht felrobbantásával keresünk némi pénzt, ha pedig nagyon megunjuk a sztorimódot, akkor lehetőségünk lesz ejtőernyős ugrásokkal szórakoztatni magunkat. Liberty City-ben összesen tizenöt basejump helyszín található, olykor helikopterből kell kiugranunk, máskor mozgó járművekre kell megfelelő manőverben kivitelezni a bázisugrást. Minijáték formájában lehetőségünk lesz a Underground Fight Clubban ketrecharcosként megcsillogtatni közelharci tudásunkat, az éjszakai életben pedig akár a táncparkett ördögei is lehetünk, ahol egy butított, de nagyon hangulatos ritmusjáték keretén belül kell a zene ritmusára lötyögnünk. Ha ezt megfelelően tesszük, akkor könnyedén csábíthatjuk el a dögös macákat, akikkel végül valamelyik VIP helyiségben, esetleg a mosdóban ejthetünk meg egy gyors menetet. A sor ezzel nem ér véget, hisz elmehetünk golfozni, vagy a VIP vendégekkel ivóversenyt rendezhetünk, esetleg részt vehetünk a helyi drogbandák háborújában.
Az újdonságok sorát gyarapítják az új fegyverek, járművek, melyekből többet is köszönhetünk a The Ballad of Gay Tony-ban. Összesen hét új stukkert kapunk, melyek között akad majd aranyozott Uzi, robbanótöltényes shotgun, vagy az egyik új gépfegyver, a P90, mely igencsak bitang egy jószág, hiszen 900 lövés/percre képes. Emellett távirányítós bomba, új, automata shotgun, magnum pisztoly, valamint nagyobb hatótávolságú, ütősebb mesterlövészpuska ékesíti fegyvetárunkat. A járművek palettája helikopterekkel, luxus járgányokkal és sportkocsikkal, új jacht-okkal, egy tankkal, golfkocsival és két új versenymotorral egészültek ki.
A GTA IV: The Ballad of Gay Tony egy remek hangulattal és körítéssel rendelkező kiegészítő lett, mely méltó lezárása az alapjátéknak és a sztorinak. Egyes pletykák szerint a következő rész már javában készül – vagyis az ötödik rész -, mely valószínűleg elköltözik Liberty City-ből. Mivel már harmadik alkalommal ismerkedünk ugyanazzal a nagyvárossal, az ötlet zseniális, hiszen a GTA IV játékterének gyakorlatilag minden szegletét megismerhettük. Az éjszakai élet bemutatása kiváló körítéssel, rengeteg provokatív jelenettel és sok-sok visszautalással lett tálalva, ahogy arra csak a Rockstar képes. Kellő mennyiségű újdonság, élvezetes minijátékok és rengeteg ütős, a régi diszkó korszakot idéző dalok teszik felejthetetlenné a második DLC-t.
Értékelés: 9/10
A Rosszfiúk főszereplői ugyan jó útra tértek (de tényleg!), de olybá tűnik, hogy meggyűlik a…
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!