15 éve született ez a tartalom. Kezeld ennek megfelelően (pl. egyes hivatkozások esetleg már nem működnek).

A tavalyi epizód sikeressége után kétség se férhetett volna hozzá, hogy idén ősszel is új résszel bővül az EA hokis játéka. Vajon mennyi újdonságot sikerült az új felvonásba passzírozni?

Peter Moore korábbi Microsoft guru Electronic Arts-hoz érkezése óta komolyan átalakult az EA Sports részlege és látványos minőségi fejlődésnek indultak a sportjátékok, amik korábban egy helyben toporogtak, lényegi újdonságokat nem, vagy csak alig tudtak felmutatni. Moore jelenléte azonban mindent megváltoztatott, hiszen már tavaly is ódákat zengtünk a FIFA 09-ről és az NHL 09-ről, az EA Sports két igazi zászlóshajójáról, az idei esztendő részei közül pedig a FIFA 10 már bizonyította, hogy még kiforrottabb és tökéletesebb, mint elődje volt. Az NHL 10 esetében is az volt a nagy kérdés, vajon a fagyos jégcsarnokok falai közé sikerült-e érdekes újdonságokat csempészni, a jól bevált receptet pedig tökéletesíteni? A következő bekezdésekben erre próbálunk meg választ adni.

 

Az első legszembetűnőbb változás, hogy az idei esztendőtől kizárólag konzolokra jelent meg az NHL 10, ami az előző részek csúfos PC-s mellékfogásai után teljesen ésszerű döntés volt a redwoodiaktól, hisz az NHL PC-s verziójának dicső múltja már rég a homályba veszett. A játék indulásakor a menübe lépve ugyanaz a letisztult, gyors, egyszerű navigálást biztosító interfész fogad minket, ami a FIFA 10 alatt is nagyszerűen működött. Itt pillanatok alatt kiválaszthatjuk a számunkra tetszetős játékmódok bármelyikét. Belevághatunk egy 82 meccses teljes szezonba, de gyors, tét nélküli partikat is vívhatunk, vagy akár a nemzetközi porondra is kiállhatunk, ahol hazánk nemzetének legjobbjai feszülnek egymásnak. Apróság, de negatívum, hogy hazánk válogatottja ezúttal is kimaradt a választható válogatottak listájából, ami figyelembe véve csapatunk elmúlt években elért grandiózus sikereit igencsak fájó pont.  A gyors meccseknél az NHL csapatai mellett az európai topligák csapatai közül is válogathatunk. Aztán ott van a már említett teljes NHL szezon, aminek a végén a legjobb 16 méri össze tudását a rájátszásban, hogyaz utolsó összecsapáskor a Stanley-kupáért küzdhessünk.

 

Régi visszatérőt is köszönthetünk, ugyanis visszatért a Be A GM játékmód, amiben menedzseri vénánkat csillogtathatjuk. Csapatmenedzserként gyakorlatilag bármit megtehetünk, kereskedhetünk a játékosainkkal, megszabhatjuk a fizetésüket, edzőt választhatunk, a drafton új embereket válogathatunk a csapatba, szponzorokat szerezhetünk, de akár a csapat költségvetését is mi alakíthatjuk, reputációnkat is növelhetjük, ápolhatjuk a kapcsolatainkat más csapatokkal és még sorolhatnám. A lehetőségek tárháza szinte végtelen, nagyon időigényes mókázás ez, de aki szeret ilyenekkel foglalkozni, annak kifejezetten jó szórakozás lesz. A FIFA sorozatban bevezetett Be A Pro mód az NHL-ben is visszaköszön. Saját játékost kreálhatunk, beállíthatjuk tulajdonságait, fizimiskáját, egyszóval mindent, majd amatőrként vágunk neki a nagyvilágnak, hogy megmászva a szamárlétrát útunk végén magasba emelhessük minden hokijátékos álmát, a Stanley-kupát. Ehhez egy nagyon ügyes statisztikai és fejlődési rendszert talált ki az EA Canada. A játék figyeli teljesítményünket, és ha valamiben elmaradunk a várttól, akkor figyelmeztet minket, hogy mely területeken kellene még kicsit fejlődnünk. A Battle For The Cup szintén újdonság, itt, ha gyorsan szeretnénk megkaparintani a liga kupáját, akkor kihagyhatjuk a teljes évadot, két csapatot kiválasztva pedig megvívhatjuk a döntőt. Aztán itt van a Hockey Shop, ahol a Be A Pro módban feltörekvő játékosunk felszereléseit tudjuk megvásárolni. Ezeket a megszerzett felszereléseket fejleszthetjük is különböző bónuszokkal, így például erősebb ütéseket vihetünk be. Ezeket az extrákat vagy pénzért, vagy a már említett bónuszok gyűjtögetésével tudjuk beszerezni.

 

Az online mód kidolgozottsága is tökéletes. A fejlesztőcsapat lehetővé tette, hogy a Be A Pro módban kreált játékosunkkal, vagy egy teljes csapattal vágjunk neki a küzdelmeknek. Lehetőségünk van kooperatív módban terelgetni a korongot, de van versus játékmód, valamint Head to Head, ahol hat-hat játékos szerepelhet. Ezeken kívül lehetőség nyílik lejátszani egy teljes szezont, napra pontosan követve az aktuális, valóságban éppen futó bajnokságot. Ebben maximum 30 játékos vehet részt.

 

A játékmenet is komoly változáson esett át, mely sokkal inkább testreszabhatóbb lett. A játék igazi mélységeibe kapunk így betekintést és gyakorlatilag olyan játékmechanikát alakíthatunk ki, ami a mi stílusunkhoz a legközelebb áll. Beállíthatjuk a meccsek iramát, a korong sebességét, a mérkőzések keménységét, a lövések erejét, pontosságát, a passzok pontosságát, kapusok védési hatékonyságát, szabálytalanságok gyakoriságát, egyszóval mindent, ami a játék eleme. Emellett mérkőzés közben a gombnyomással az analóg karon tudunk váltani különböző új stratégiák között. Mivel a csapatok közötti különbségek érezhetően kijönnek mérkőzés közben, ezek bevetése akár győzelmet is érhet. Ehhez persze szükséges, hogy ismerjük mind a támadó, mind a védekező stratégiákat, különben nem sokra megyünk velük. És hab a tortán, hogy a kontroller analóg karjainak köszönhetően az irányítás soha nem látott mélységeket ad hozzá a játékhoz. Némi gyakorlással fantasztikus cseleket, passzokat kivitelezhetünk. A korong fizikája sokat javult, a játékosoknak pedig valóban érezhetően tömegük van, amik nemcsak az ütközésekkor jelenthetnek előnyt vagy hátrányt, hanem a fürgeségben, a fordulékonyságban is. Újítás a palánkhoz szorítás, egy rövid ideig ott is tartható az ellenfél, közben pedig megpróbálhatjuk elpiszkálni a korongot.

 

Megreformálták a bunyót is, az NHL-sorozatok állandó kellékét. Az EA sok-sok reklámját alapozta erre az újításra, és tette ezt joggal. Gyakorlatilag egy belső nézetes verekedésre kell gondolni. Egyik karral rángathatjuk ellenfelünket illetve elhajolhatunk az ütései elől, a másik karral pedig a hatalmas pofonokat oszthatjuk ki.

 

Újabb oldalakat lehetne megtölteni a játék grafikája és hangjainak elemzésével, de az NHL 09 óta ezen a téren nem sok változás történt. Pazar megvalósítást és küllemet kapott az NHL 10, és bár a Be A Pro módban a közeli képeknél látni még puritán megvalósításokat, összességében egy teljesen realisztikus kivitelt kapott az idei esztendő legjobb hokijátéka. A tavalyi NHL óta apróságokban, de fejlődött a játék, a régi elemeket pedig továbbpolírozta az EA Canada, így joggal merül fel a kérdés, vajon az NHL 11-nél mivel tudnak minket meglepni? Persze hibák mindig vannak, de ezek annyira láthatatlanok, hogy tényleg nem tudjuk elképzelni, hova tud még továbbfejlődni a sorozat.

 

Értékelés: 8,5/10

Legfrissebb bejegyzések

Monarchy – Teszt

Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…

2024-11-21

Befutott a Mission Impossible – A végső leszámolás szinkronos előzetese

2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…

2024-11-21

Riven – Játékteszt

Egy régi klasszikus átültetve a modern korba.

2024-11-21

Neva – Teszt

A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…

2024-11-20

Alchemist: The Potion Monger – játékteszt

Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!

2024-11-19

Knights Within – Korai Hozzáférés betekintő

A Knights Within egy ígéretes roguelite játék, mely remek játékokból merít ötleteket, és azokat jól…

2024-11-18