Megérkezett szerkesztőségünkbe a legújabb Guitar Hero játék, az ötödik epizód, melyre valóban megérte ilyen sokat várni, ugyanis rengeteg újdonságával ismét a házibulik kihagyhatatlan kelléke lesz a csomag.
Az idei esztendőben nem ez az első Guitar Hero írásunk, hiszen a nyár kellős közepén megjelent a Guitar Hero: Greatest Hits válogatást, illetve május környékén a Guitar Hero: World Tourt nyüstöltük, most pedig befutott a legújabb, ismételten számozást kapott felvonás, a Guitar Hero 5, amit a köztes unaloműző csomagok után kitörő lelkesedéssel fogadtunk, hisz számos olyan újítást vitt bele a Neversoft, ami elengedhetetlen volt ahhoz, hogy az egyre inkább rókabőr érzését keltő részek után, végre némi új színt, várt megújulást produkáljon a sorozat. Szerencsére ez sikerült a csapatnak, így az Activison reménykedve figyelheti majd a ritmusjáték eladásait, mely minden bizonnyal a pozitív kritikák hatására, és a már meglévő, több milliós rajongótábornak köszönhetően rekordokat fog döntögetni.
A Guitar Hero 3 óta nem igazán rukkolt elő komolyabb újításokat felvonultató epizóddal a Neversoft, így főként különböző spin-off részeket kaptunk, melyek a jól kitaposott ösvényen járva egy-egy híresebb banda életútját elevenítették fel. Közben megjelent a World Tour, mely végre lehetőséget biztosított azon zenészlelkű játékosoknak is, akik az éneklést, vagy a dobolást részesítik előnyben, így végre egy igazi rockegyüttesként állhatunk ki szórakozni egy-egy jól sikerült házibuli alkalmával. Azonban visszatekintve ezekre a részekre, már elmondhatjuk, a Neversoft nagyon is jól tudta mit csinál, ugyanis korábbi alkalmazásait tökéletesítve, nemrég bevezetett újdonságait még tovább finomítva, majd ezeket újakkal összeturmixolva sikerült összehozni a Guitar Hero 5-öt, mely ismét tivornyázós bulik egyik kihagyhatatlan kelléke lesz, több okból is. Ezeket fogjuk most górcső alá venni.
Az első és legfontosabb újdonság, az a játék főmenüjében, magában a játékban való navigálás egyszerűsödése, ami egyértelműen élvezhetőbbé tette az ötödik részt. Mindez azt jelenti, hogy például eltűnt a klasszikus Karrier játékmód, tehát encore dalok sincsenek már, nem pénzt kell gyűjtenünk együttesünk számára, hanem csillagokat, továbbá azonnal rendelkezésünkre áll a játék összes nótája, tehát valódi értelemben vett sztori módot nem kap ezúttal a játékos. Helyette a kényelem jegyében született csillaggyűjtögetős rendszer működik, amivel újabb helyszíneket tudunk megnyitni, továbbá különböző challenge-ekkel dobták fel a fejlesztők a játékmenetet. Ilyen kihívás a gig challenge, melyben olyan kisebb feladatokat – mini-játékokat – kell teljesítenünk zenélés közben, mint például egy adott pontszám elérése, vagy a legmagasabb szorzó megfelelő ideig való tartása. Ilyenkor extra csillagokat kapunk, új fellépő ruhákat és felszereléseket szerezhetünk be. A "nem létező" Karrier mód ezen kívül lehetőséget biztosít mindenki számára, hogy kötetlenebb formában játssza el azokat a dalokat, amiket kedvel, ráadásul ha valami nem megy, simán visszaléphetünk régebbi zenékhez, amiket újból kiválóan előadva újabb csillagok megszerzését eredményezik. Ez a nagyobb szabadság pedig szabadabb játékérzést kínál, ami alátámasztja fenti kijelentésünket, miszerint a tivornyázós bulik egyik kihagyhatatlan kelléke lesz a játék. Ezzel pedig nincs vége, az igazi nyalánkság csak most következik.
Ugyanis itt az új játékmód, a Party Play mód, mely egyértelműen a bulikat hivatott feldobni. Aki korábban már játszott Guitar Hero-val vagy Rock Band epizóddal, az bizonyára tisztában van vele, milyen nehéz volt hangszert választani, becsatlakozni egy éppen futó előadásba, vagy a megfelelő nehézségi szintet kiválasztani. Az új játékmódnak köszönhetően ez végre megszűnik, a fejlesztők egy zenedoboz formájában tálalják a Party Play-t, amiben random módon váltják egymást a játékban szereplő dalok, ha pedig fülünkkel épp elcsípünk egy számunkra kedveset, akkor nincs más dolgunk, mint az "A" gombbal – Start gomb – csatlakozni, és zenélni. Szabadon ki-be ugrálhatunk az előadásokból, könnyedén állíthatunk nehézséget, pillanatok alatt verbuválhatunk magunk köré egy teljes bandát, ráadásul nem feltétlenül kell mindenkinek egy-egy bizonyos hangszerhez nyúlnia. A Neversoft ugyanis lehetőséget biztosít, hogy akár egyszerre négyen gitározzunk, vagy négyen doboljunk, esetleg énekeljünk.
A játék zenei felhozatala a Guitar Hero 5 egyik gyenge pontja, bár ez teljesen szubjektív megítélés kérdése, hiszen mindenkinek más a zenei ízlése. Mindenesetre elmondható az új rész több mint 80 daláról és előadójáról, hogy igencsak eklektikusra sikeredett, így a Blink-182-tól kezdve a Coldplay-en át Peter Framptonig mindent megtalálunk majd. Így viszont garantáltan mindenki talál majd számára tetszetőset, hiszen a fent említett hármas mellett felbukkan David Bowie, a Gorillaz, a No Doubt, a Beastie Boys, Santana, Johnny Cash vagy a Rammstein.Ez persze azt is jelenti, hogy aki a dobnak és a basszusnak él, annak a "Sympathy for the Devil" és a "Lust for Life" tűnhet jó választásnak, míg a dalospacsirták a Johnny Cash által jegyzett Ring of Fire-ben mutathatják meg, mire is képesek. A dallistával kapcsolatos érdekes újdonság, hogy ha keveseljük a játékban alapból rendelkezésünkre álló több mint 80 dalt, akkor lehetőségünk van némi pénzmag ellenében – 280 MS pont, azaz $3.50 – például a World Tour dalait átimportálni, így pedig akár duplájára is növelhetjük az eljátszható dalok számát. Óriási újítás, igazán játékosbarát, és az ehhez szükséges plusz pénz se fog minket igazán a földhöz verni, tehát célszerű élni a lehetőséggel, aminek folyamatáról egy korábbi hírünkben már beszéltünk.
Az újítások sorát végül a Rock Star Creator újdonsült lehetőségei, illetve az X360 Avatarok színpadra küldése jelenti. Jelentőségük igazából nincs, mindenesetre színesebbé, érdekesebbé tehetnek az ilyen opciók egy-egy koncertet, amit a Rockfest nevű játékmód egészít ki. Ebben olyan mini-játékokat találunk, melyben például mindig kiesik a legkevésbé ügyes zenész, vagy melyben medium nehézségen kezdjük a játékot, és az nyer, aki a legtovább bírja a folyamatosan erősödő szinteket.
A Guitar Hero 5 kitűnő választás lehet azoknak, akik régi nagy rajongói a sorozatnak, de azoknak is, akik csak most ismerkednek a sorozattal. Megújult, letisztult játékmenete, választékos dallistája, újdonsült Party Play módja mind-mind olyan vásárlásra csalogató, ösztökélő újdonságok, amik miatt érdemes a csomagba beleinvesztálni. Ha pedig tesztünk nem győzött meg, akkor irány szeptember 11-én a Westend, ahol a hazai forgalmazó jóvoltából kipróbálhatod majd a játékot, esetleg egy Guitar Hero 5 versenyen is részt vehetsz.
Érékelés: 9/10
A Rosszfiúk főszereplői ugyan jó útra tértek (de tényleg!), de olybá tűnik, hogy meggyűlik a…
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!