Bill Roper neve talán nem ismeretlen számos Blizzard-rajongó előtt, hiszen éveken keresztül ő töltötte be a Blizzard North alelnöki pozícióját. Ez időtájt látott napvilágot a Warcraft, a StarCraft vagy a Diablo, amik sikerében nem kis szerepe volt.
2008. novemberében csatlakozott Cryptic Studios csapatához, hogy egy új, szuperhősöket szerepeltető MMO fejlesztését felügyelje, amely a Champions Online névre hallgat. A Cryptic Studios neve sem csenghet túl ismeretlenül olvasóink számára, hiszen ők készítették a City of Heroes/Villains című játékokat.
Bill gyerekkorában rajongott a szuperhősökért, így talán nem volt meglepő, hogy részt akart venni a Cryptic bétatesztjében, ami végül azt eredményezte, hogy múlt év végén aztán munkahelyet is váltott. Interjúnk során elsődlegesen a szeptember 1-jére megjelentetni tervezett új MMO-ról kérdeztük.
Ez nem az első szuperhősös MMO, amit a Cryptic készít (City of Heroes/Villains). Mik az elsődleges különbségek, mivel tűnik ki az új cím a korábbiak közül, és mi lehet vonzó azon játékosok számára, akik nem ismerik az előző játékokat, vagy éppen azoknak, akik ismerik?
Számos szolgáltatás és elképzelés található a Champions Online-ban, amik a játékosok érdeklődésére tarthatnak számot, de úgy gondolom, három olyan főbb terület van, amik kitűnnek a piacon megtalálható többi MMO közül.
Testreszabhatóság
A testreszabhatóság az egyik olyan dolog, ami miatt a Champions kitűnik a többi cím közül. Sokkal többről van szó, mint arról, hogyan néz ki a hősöd. A játékélmény minden elemén tetten érhető. Az, hogy hősöd milyen erőkkel rendelkezik és ezek hogyan működnek, csak a játékoson múlik. A fejlesztések milyen tematikus stílusát használod, milyen előnyökkel látod el az erőket, milyen képességeket választasz stb. Óriási lépés ahhoz képest, amit a játékosok a City of Heroes/Villains esetében képesek voltak megtenni, és úgy lett kialakítva, hogy életre keltsék a hagyományos képregényeket. Bármilyen hőst is képzelsz el, mi lehetővé tesszük, hogy megvalósítsd azt a Champions világában.
Kiszabadulhatsz a városból
Bár a hősök általában nagyobb városokban laknak, akár a Föld határait is meglátogatják, ha éppen az igazságért kell küzdeniük. A hősök a kanadai fagyos tundráktól a Szörny-sziget vad tájain és a Sivatag sugárzó hulladékain át Lemuria tengeralatti királyságáig minden eddiginél több változatos helyet fedezhetnek fel és vívhatják meg harcukat. És természetesen bármikor visszatérhetnek a világ legnagyobb, legfényesebb és egyben legveszélyesebb metropoliszába, Millenium Citybe.
Ősellenség (Nemezis)
Ahogyan a képzeleted szülte hősödet, úgy annak ősellenségét is elkészítheted. Ugyanolyan részletekig menő eszközök segítségével készíthetők el a játékos által a gonosztevők is. És ez nem csupán az öltözéket és a tematikus erőkészletet jelenti, hanem az ősellenség személyiségét és annak segítőtársait is. A legnagyobb kihívást saját magadnak alakíthatod ki.
Mint mindannyian tudjuk, készülőben van egy X360-as verzió. Ez érdekesnek hangzik a konzoltulajdonosok számára. Milyen nehéz kapcsolatot teremteni a két platform között a játékmenetet és a fejlesztést tekintve? Hogyan fogjátok megoldani, hogy csak a konzol irányítójával is lehessen játszani a játékkal?
Elsődlegesen az időben korábban megjelenő verzió platformjára összpontosítunk, ami a PC. Nem hoztunk még olyan fejlesztői döntéseket, amik bármely platform esetében kizárólagosak lennének, és nagyon odafigyeltünk arra, hogy a játék ugyanolyan jól játszható legyen a konzol irányítóján, mint billentyűzettel és egérrel. Technikai szempontból nincs akadálya annak, hogy a PC-s és X360-as verziók egymással játsszanak, és mindig figyelembe vesszük a játék kompatibilitását is. Hogy a két platform játékosai képesek lesznek-e csapatba verődni, az még egy jóval későbbi döntés tárgya lesz.
Azt is tudjuk, hogy a bétateszt már megkezdődött. Terveztek-e bétatesztet az X360-as verzió esetében is? A PC-s verzió (tervezett) megjelenési dátumához képest mikor tervezitek megjelentetni az X360-as verziót?
Biztosan megtaláljuk majd a módját annak, hogy az X360-as verziót is letesztelhessék a játékosok a piacra dobása előtt. Még nincs tervünk a teszt lebonyolítására, mivel még nem tartunk ezen a pontot a konzolos verzió fejlesztési folyamatában. Nincs még tervezett megjelenési dátum az X360 verzió esetében, és a PC-s verzió szeptember 1-jei indulását is csak most jelentettük be.
A játék alapötlete szuperhősökre épül, ami egyben azt is jelenti, hogy meg kell felelnetek ezen világ rajongói elvárásainak (pl. a képregényrajongóknak). Tartalmilag hogyan próbáltok meg vonzó játékot biztosítani az eseti játékosok és a rajongók számára?
Célunk az, hogy a játékosok egy hagyományos képregény élményét tapasztalják meg egy MMO-n belül. Ez azt is jelenti, hogy a lehető legnagyobb mértékben testre szabható kell, hogy legyen, így a játékosok olyan példaképértékű karaktereket hozhatnak létre, amik a legközelebb állnak az elképzeléseikhez. Ez nem csak a kinézetre vonatkozik, de az általuk használt erőkre, származásukra, valamint arra, hogy idővel, ahogy egyre tapasztaltabbak lesznek, hogyan fejlesztik hőseket. A harcrendszernek érdekesnek és akciódúsnak kell lennie, hogy a játékosok bele tudják élni magukat a szuperhősök küzdelmeibe. Végezetül pedig azt is szeretnénk, ha a játékosok a harcon kívül is végezhetnének más szuperhős-tevékenységeket: a tudományos kutatásoktól kezdve az egzotikus eszközök megépítésén és az misztikus elemek megalkotásán át a bizonyítékok és nyomok vizsgálatáig. Igyekszünk megcsinálni mindent, amitől a játékos még inkább hősnek érzi magát.
Komoly elegyet képeztünk az egyedül és csoportban véghezvihető tartalom terén, melyek közül több szervesen kapcsolódik egymáshoz. Például ott vannak a nyílt küldetések, amelyekbe bármelyik, a területen lévő hős becsatlakozhat anélkül, hogy hivatalosan egy csapat tagja lenne. Ez azt jelenti, hogy óriási ütközeteket is teremthetünk óriási célok elérése érdekében, amiknek teljesítéséhez tíz vagy húsz hősre is szükség lenne, mégis, az egyedül játszó játékosok is részt vehetnek ezeken.
Mondj pár szót a Champions Online végjátékáról. Ha ez még egyelőre titkos, legalább utalj arra, mire számíthatnak a játékosok, mikor elérik a szinthatárt.
Tudjuk, hogy számos játékos szeret gyűjtögetni és sok-sok időt eltölteni egy hosszútávú cél elérésével. Ahogy fejlődnek, számos különböző jutalom érhető el a karakterek számára. Több száz új területet lehet felfedezni és bejárni, új erőkre és az ezekhez kapcsolódó előnyökre, többszáz kisebb mellékküldetésre/eredményre, származásra, képességre, tárgyra, mesterségre, szuper tulajdonságra lehet szert tenni, és akkor még ott vannak a PvP játéktípusok és a rangsor, valamint az ősellenségek rendszere – de még folytathatnám. Egyes hosszútávú mellékküldetések mesés jutalmakkal kecsegtetnek, ám számos órába kerül a teljesítésük, így bízunk abban, hogy tudunk mit nyújtani az eseti és a megszállott játékosok számára is.
Van egy sor magas szintű, végjátékra kihegyezett küldetésünk és ismételhető instance-unk is, amelyek a napi PvE játékra épülő célokhoz kapcsolódnak. Ezen küldetések kihívásai és jutalmai magas szintet képviselnek, és a játék indulása utáni időre továbbiakat is tervezünk.
További módokon is testreszabhatják a játékosok hőseiket. Csak a megjelenés terén minden egyes megszerzett új erő színárnyalata, kisugárzási pontja meghatározható. Bármikor ellátogathatsz a szabóhoz, aki megváltoztatja az ötlözéked kinézetét, vagy teljesen újakat hoz létre, ha elérhetővé tetted a további tárolókat. Erre szükség is lesz, ahogy egyre több változatos öltözékkiegészítőt kapsz a küldetések jutalmaként, vagy létre is hozhatsz ilyeneket, ellenfelektől is beszerezhetők, de mellékküldetések rejtett jutalmaként is hozzájuthatsz, illetve ha részt veszel a hősjátékokon.
Volt Blizzard-alkalmazottként úgy gondolod, a Cryptic képes felvenni a versenyt napjaink legismertebb MMO-jával a World of Warcrafttal? Vagy egy olyan célközönséget szeretnétek megszerezni, akik nem ismerik a Blizzard alkotását?
Nem tudom, lehetséges lenne-e találni olyan MMO-játékost, aki még nem hallott a WoW-ról, így bízom benne, hogy vannak közöttük olyanok, akik számára csábító lehet egy szuperhős bőrébe bújni. Arra összpontosítunk, hogy a lehető legjobb játékot készítsük nekik, és olyan hihetetlen játékélményt biztosítsunk, amely lenyűgözi az MMO-k és/vagy a szuperhősök rajongóit.
Ahogy tudom, nem vettél még részt MMO fejlesztésében. Mennyiben különbözik egy MMO készítése az egyjátékos + többjátékos játékok készítésétől? Továbbá mit gondolsz, miért lett sikertelen az amúgy jó ötletnek tűnő többjátékos megoldás a Hellgate-ben?
A főbb különbözőséget a közösség jelenti, és ez egy olyan terület volt, ami hiányzott a Hellgate: London esetében. Azáltal, hogy nem voltak állandó zónák, a játékosok számára sokkal nehezebbé vált egymás megtalálása és a kapcsolatfelvétel. Továbbá mivel a területeket nem kimondottan csapatoknak készítették, így nem volt a játékmenetben olyan cél, ami miatt a játékosok összeállhattak volna. A Champions Online esetében számos módon ösztönözzük és jutalmazzuk a játékosokat, hogy csapatokat és közösségeket alkossanak, amik közül sokhoz nem szükséges, hogy hivatalosan csapatot vagy szupercsoport-formációkat alakítsanak. Reméljük, hogy sikerül egy olyan egyszerű, magával ragadó rendszert létrehozni, amelyben a játékosok egyszerre képesek a játék egyjátékos és csapatalapú részeit is élvezni.
Köszönjük az interjút!
A Rosszfiúk főszereplői ugyan jó útra tértek (de tényleg!), de olybá tűnik, hogy meggyűlik a…
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!