A vonatozás szerelmesei idén sem maradnak játék és zakatolás nélkül…
Gyerekként rengetegen álmodnak arról, hogy mozdonyvezetői pályára lépnek, felnőttkoruk hajnalán viszont ez sokaknak csak álom marad. Mégis akad lehetőség szép számmal, aminek hála gyermeki álmainkat kiélhetjük. Alternatív megoldás lehet a modellvasút építése, vagy a hatalmas monstrumok csodálattal való figyelése, de az egyik legjobb mégis a számítógépes szimuláció, ami nem csak élethű mását adja vissza a vonatoknak, hanem még az vezetés élményét is garantálja.
A Trainz Simulator 2009 igazi Kánaán lehet a vasút és a vonatok szerelmeseinek, hiszen minden vágyukat kiélhetik benne. A hatalmas acélszörnyek iránti érzelmeket persze nehéz megmagyarázni, hiszen kívülállóknak értelmetlen több órán keresztül bámulni egy mozdony belsejét, és a nem túl változatos pályákat. Aki ilyen beállítottságú, jobb, ha nem is köt közelebbi ismeretséget a játékkal, mivel ez a program fanatikusok keze munkája által készült, fanatikusoknak.
A játékban lehetőségünk nyílik mozdonyok vezetésére, saját pályák építésére, magyarán minden olyan opció adott, ami heves érzelmekkel töltheti el a rajongókat. Kezdetnek tekintsünk bele a pályaszerkesztésbe, ami sokkal több annál, mint azt elsőre bárki is gondolná. Felfoghatjuk az egészet egy virtuális terepasztalként, ahol nem akadály a pénz, és a ráfordított idő mennyisége is elenyésző. Számos előre megépített pálya áll rendelkezésünkre, melyeket csinosíthatunk, építhetünk rájuk vagy rombolhatunk, a végeredmény pedig álmaink terepasztala lehet, ahol megtehetjük mindazt, amit a valóságban nem. Mégpedig, hogy egy mozdonyba pattanunk, és körbejárjuk a terepet.
A program olyannyira sokoldalú, hogy szinte valóságban létező vasútvonalakat is lemintázhatunk vele. Az alkotás online részén keresztül a rajongók folyamatosan cserélgethetik az általuk alkotott virtuális terepasztalokat, melyek legtöbb esetben a valóságot mintázzák, de akadnak képzeletbeli megoldások is. A programban rendelkezésünkre álló készlet mellett pedig – szintén az online lehetőségnek hála – újabb tereptárgyakkal bővíthetjük készletünket, ami hihetetlen időállóságot biztosít a produkciónak.
A játék legerősebb pontja mégis maga a vonatozás, avagy a szimuláció. A világ számos országában kamatoztathatjuk mozdonyvezetői tudásunkat, változatos domborzati és időjárási viszonyok közepette. Rengeteg vonat áll a rendelkezésünkre, hogy kiéljük szenvedélyünket, melyek között megtalálhatóak a gőz-, dízel- és villanymozdonyok egyaránt. Felsorolni is nehéz lenne a rengeteg páncélóriást, melyek között néhány Magyarországon ismert modell is megtalálható, vezethető (pl.: BzMot, közismertebb nevén a Piroska). A vasúti-pályák nagy része létező vonalakat mintáz le, aminek hála eljuthatunk többek közt Németországba, Amerikába, de még Angliába is.
A teljesen valósághű modellezés nemcsak a pályákat, hanem a vonatokat is érinti. Általában a mozdony fülkéjéből kémleljük az eseményeket, hiszen innen kell irányítanunk választott vonatunkat, az írott szabályokat betartva. Nem árt tehát, ha rendelkezünk némi vasutas alapismeretekkel, mert nem csak piros és zöld lámpával találkozhatunk utunk során. Hatalmas nehézségeket az irányítás viszont nem fog okozni. A mozdonyokat kétféle technikával vezérelhetjük. Ha a maximális szimulációt választjuk, akkor a vonat belsejében ülve minden apróságot nekünk kell beállítani. Egy dízelvonatnál például a mozdony- és vonatfék mellett a váltással is bajlódhatunk, ami sokszor okozhat nehézségeket, de szerencsére segítségünkre van egy tartalmas súgó, amit bármikor előhívhatunk, ha nem tudunk mit kezdeni az alattunk dübörgő lóerőkkel. Van azonban egy egyszerűbb módja is az irányításnak, ami a program virtuális modellvasút jellegét helyezi előtérbe. Ilyenkor egy egyszerű kapcsolóval kell vezérelnünk mozdonyunkat, melynek jobbra fordítása előrehaladást, balra fordítása hátramenetet eredményez. Ezzel a vezérlési móddal bátran szemlélhetjük kívülről is az eseményeket, hiszen nem kell bajlódnunk minden kis kapcsolóval, csak élvezzük, ahogy robog előre választott szörnyetegünk.
Néhány pályán akadnak feladataink is, amik attól függnek, milyen mozdonyba szálltunk. Értelemszerűen lehetünk személyszállítóval és tehervonattal. A feladatok nem lesznek túl bonyolultak, tulajdonképpen egy mozdonyvezető hétköznapjait élhetjük át, amiket mi, külső szemlélők csodálattal végrehajtunk. A menetrend betartása és az egyik-pontból a másikba való eljutás ördögi köréből tehát szerencsére nem tört ki a játék, ami kifejezetten jó pont ebben az esetben.
Az alkotás az eddig felsoroltak mellett büszkélkedhet még egy pozitívummal is. Ez a Railyard opció, amelynek segítségével a játékban fellelhető összes mozdonyt és kocsit megtekinthetjük, tanulmányozhatjuk, sőt, még megszólaltathatjuk a kürtjét is. A kívülállók most biztosan mosolyognak ezen, de aki fanatikusa a vasútnak, azt órákig le tudja kötni, hiszen minden vonat valósághű mását tekinthetjük meg, amire a való életben nem lenne lehetőségünk, még egy múzeumban sem.
Mióta léteznek vonatszimulátorok, igazán szép grafikával felvértezett alkotással ritkán vagy egyáltalán nem találkoztunk. A Trainz Simulator 2009 sem fog ebben a kategóriában díjakat bezsebelni, hiszen kifejezetten csúnyának nevezhető a játék, ami stílusában mégis az egyik legszebbnek tudható be. A mozdonyok kialakítása és modellezése jól sikerült, szépek és realisztikusak lettek, a vezetőfülkék úgyszintén, viszont a pályákról ez már nem mondható el. Persze általánosítani itt sem szabad, hiszen akadnak vonalak, ahol nem győzzük kapkodni a fejünket, annyi látnivaló van, de többször ennek az ellenkezője is megfigyelhető.
A kietlen pusztaságok és a percekig tartó semmittevés sokakat elriaszthat az alkotás kipróbálásától, bár a rajongók így is szeretni fogják, hiszen nekik nem ez az elsődleges szempont. Külön meg kell említeni a játék optimalizálatlanságát, hiszen egy ilyen látvány mellé nem lenne indokolt a magas gépigény, amely megköveteli a kétmagos processzorokat és a 2 GB memóriát is a tökéletes, szaggatásmentes futtatáshoz.
Egy vonatszimulátor kiemelkedő pontjának a hangokat és az effekteket szokás megnevezni, ami valóban egy nagyon fontos szempont, ha ilyen stílusú játékot szemlélünk. A hanghatások rendben vannak, de a mozdonyok dübörgése nem elég életteli, így az embernek nincs olyan érzése, hogy éppen egy több tonnás szerelvényt irányít. Természetesen akadnak kivételek itt is, sőt rengeteg apróság (pl. a váltókon való áthaladás vagy a jellegzetes zakatolás) kiválóra vizsgázik.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a Trainz Simulator 2009 egy rétegjáték, biztosan nem fogja mindenki megszeretni. Ennek fényében tekintve a dolgokat, egy jó, de korántsem tökéletes alkotásról beszélhetünk. A grafika csúnyasága ellenére magával a játékmenettel ugyan nincsenek komolyabb problémák, de lehetett volna sokkal jobb is az összkép. Ha visszafoghatatlan vágyat érzel a mozdonyvezetésre, vagy csak szeretnél virtuális terepasztalokat gyártani magadnak, akkor ez a Te játékod lesz, hiszen itt nem kell nagyobb kompromisszumokat kötnöd, a határ a csillagos ég.
Ha szeretnéd beszerezni a játék egy példányát, akkor keresd fel a hivatalos honlapot, ahol bővebb eligazítást kaphatsz a vásárlással kapcsolatban.
Értékelés: 8,5/10
UPDATE: a játék magyar felirattal kapható itthon a CD PROJEKT forgalmazásában.
A Rosszfiúk főszereplői ugyan jó útra tértek (de tényleg!), de olybá tűnik, hogy meggyűlik a…
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!