Tegnap este a Microsoft meghívásának eleget téve részt vettünk az éjféli premier előtti zsurnaliszta pajtásoknak tartott rendezvényen, ahol többek között a Rockstar csodáját is kipróbálhattuk.
A nagy GTA IV buli
A jeles premier előtti esemény hivatalos este nyolc órára volt kiírva, így a legtökéletesebb helyek egyikének elfoglalása érdekében viszonylag korán érkeztem a tett helyszínére. Mint utólag kiderült sajnos túl korán, ugyanis a meghirdetett kezdési idő sajnos közel egy teljes órát csúszot, addig azonban volt lehetőségem felmérni a terepet, ismerkedni a hellyel, ismert és eddig ismeretlen kollégákkal cseréltünk eszmét és persze a szokásos eszem-iszom is megvolt. Végül este kilenc óra magasságában megkezdődött a hivatalos program, melyet a hazai Xbox képviselője, Tóth Gábor nyitott meg, aki először egy kérdezz-felelek formájában faggatta a hazai sajtó két jeles alakját, a PC GURU-s Sasa-t és az Index-es Stökit. A közel negyedórás eszmecsere után végre beizzították a kiállított X360-okat, melyeken egészen éjfélig lehetett nyüstölni a GTA IV-et. Durván 23.30 magasságában egy tombola keretén belül húsz szerencsést sorsoltak ki. Az első szerencsés 15-ös GTA IV nyereményjátékkal – póló, pószter, stb. – gazdagodott, míg a maradék ötös ugyanezen csomagon kívül egy eredeti, dobozos Grand Theft Auto 4-et is hazavihetett. Sajnos nem nyertem…
A buli amúgy sem unalmas hangulatáról stílszerűen egy keleti régióból származó, egészen pontosan orosz származású, de több éve Magyarországon élő lemezlovas, DJ Kuznyecov felelt. Ha a jelenlévőknek a hangulatos zenék mellett ez sem lett volna elegendő, akkor csinos hostess lányok és go go táncoslányok garantálták, hogy amíg nem jutsz géphez, addig se unatkozz!
Villámtesztünk során durván egy teljes óránk volt, hogy kipróbáljuk a GTA IV-et, de így is sikerült annyi információt magunkba szippantani, ami elegendő egy gyorsteszthez.
Villámteszt
Az eddigi trendekkel szakított a Rockstar és a negyedik epizódban egy kelet-európai származású főhősnek szavaztak bizalmat a fejlesztők. Nico Bellick unokatestvére, Roman unszolására utazik az Államokba, azonban megérkezvén kiderül, hogy kuzinunk komoly anyagi gondokkal küszködik és nekünk kell megvédeni a rokon hátsófelét, ha nem akarjuk, hogy megérkezésünk után azonnal a sírját ássuk.
A játék első küldetése Roman lakására kocsikázás. A történet bevezetése és Liberty City gyors feltérképezése szempontjából jópofa ötlet, ugyanis aki a kezdő képsorok után nem fogott padlót, az itt garanáltan hanyatt vágja magát a fotelban. Ennyire részlet gazdag, élettel teli várost még egyetlen játékban sem volt alkalmunk megcsodálni. A járókelők beszélgetnek, újságot olvasnak, buszra várnak, telefonálnak vagy épp a hot-dog árusnál frissen vásárolt kifli-hús kombójukat majszolják. Fuvarozás közben – ami több percig tartott – egyetlen egyszer sem volt szerencsém kétszer ugyanolyan fizimiskájú járókelőbe belefutni, ami figyelembe véve Liberty City hihetetlen méreteit, hatalmas dicséretet érdemel. Ráadásul a járókelők egymással is interakcióban vannak és végre nem eszetlen zombiként sétálgatnak. Az egyik sarkon bekanyarodva észreveszem, hogy egy kissé túlsúlyos járőr lohol egy tolvaj után, mások meg csak egymással cseverésznek.
Főhősünk se garázdálkodhat már esztelenül a városban. Ha valakinek véletlenül neki megyünk is fellökjük, akkor elesik, a szatyrából kiesnek a frissen vásárolt élelmiszerek. Ha szerencsénk van egyesetlen hölggyel tesszük ezt, aki jobb esetben elrohan, de ha sikerül valamelyik városnegyed keményfiúival összeakasztanunk a bajszunkat, akkor bizony ki-ki meccset kell vívnunk vagy pedig érdemes felkapni a nyúlcipőt. A nyilvános fegyverhasználattal is csak óvatosan, ugyanis a járókelők amint meglátják a kezünkbe a csúzlit eszeveszett rohanásba kezdenek, fedezéket keresnek és az első közelben járó rendőrt értesítik. A rendőrök amúgy az eddigi részekkel ellentétben sokkal szívósabbak és keményebbek lettek. Ha gyorshajtáson kapnak vagy épp a közvetlen közelükben sikerül amolyan Carmageddon módjára kilapítani valamelyik szerencsétlen civilt, akkor azonnal ránk villognak és üldözni kezdenek. Teszik mindezt úgy, hogy folyamatos rádiókapcsolatban állnak a többiekkel, azaz útvonalunkat követve néha a legkevésbé számított helyeken kap el az erősítés. Ha elkapnak kitessékelnek a járműből, felszólítanak, hogy tegyük a kezünket a magasba, majd a tarkónkra és térdeljünk le. Egyszóval az egész úgy zajlik, mint a valós életben.
Az első egy óra után kapjuk meg az első fegyvert, azonban sajnos ezt nem volt szerencsém meglátni. Ellenben sikerült Liberty City legjobb büféiben hamburgert és egyéb gyors éttermi kajákat majszolnom, a legmenőbb ruházati boltokban vásárolhattam magamnak ruhákat és még egy bowling meccsen is tiszteletemet tettem. Az öltözködésről annyit, hogy gyakorlatilag bármilyen módon felöltöztethetjük Nicot – esetemben randira kellett kinyalnom magam -, csak pénz kérdése az egész. Persze ehhez nem árt az első küldetéseket teljesíteni, melyek kezdetben kimerülnek kisstílű bűncselekményekben, azonban mindez elengedhetetlen, hogy a későbbiekben a legnagyobb körökbe verekedjük fel magunkat.
Szintén fontos, hogy kapcsolatokat alakítsunk ki. Minél több embert ismerünk, annál nagyobb az esélye, hogy ha szükségünk van valamire, akkor egy gyors telefonhívással megoldható az egész. Éppen ezért van rengeteg mini-game a játékban – billiárd, bowling, darts -, illetve nem elhanyagolható tényező, hogy néha bizony érdemes együtt inni vagy épp egy-egy csík port szívni a jövendőbeli munkaadónkkal. A majdani nehézfiúkat pedig mobiltelefonunkkal érhetjük el. A játék amúgy egyik legjobb és legmókásabb újítása. Üzenetet küldhetünk, fogadhatunk, bármikor felhívhatunk bárkit. Ha például fegyverre van szükségünk, akkor elég csak csörögni a fegyverkereskedőnek, letisztázzuk az időpontot és a helyszínt és következő küldetésünkhöz szükséges csúzlikat pillanatok alatt beszerezhetjük.
Ami még említésre méltó és mély nyomokat hagyott bennem, az a fizika. A játékhoz hegesztett RAGE motor lenyűgöző képességekkel bír. Részlet gazdag textúrázás, gyönyörű fény-árnyék effektek, szemet gyönyörködtető napszakváltások. A csúcs mégis a NaturalMotion legújabb technológiája, az Euphoria, mely valóban eufóriát okoz. Élethű mozgások és végre valódi izomzatot is kaptak az emberek. Ha valakit fejen vágunk a valóságnak megfelelően bicsaklik hátra a feje, ha Nico nagy sebességgel belerohan egy villanyoszlopba, akkor bizony kizuhan a szélvédőn.
Nem igazán jutottam tegnap szóhoz a gyorsteszt során. A játék minden tekintetben felülmúlja elődjeit, ráadásul a nagy kihívóknak, a Saint’s Row 2-nek és a Mafia 2-nek igencsak fel kell kötnie a gatyáját, ha ezt a realisztikus világot, ütős történetet és fantasztikus hangulatot túl akarja szárnyalni. Nem lesz egyszerű, az egyszer biztos, de ezen produkciók csak ősszel és jövőre debütálnak, addig meg minek velük foglalkozni, amikor itt van ez a gyöngyszem, mely az utolsó fillérig megéri a pénzét.
Villámtesztünk során mi erős 98%-ot adtunk neki!
Megjegyzés: Kivesézős megatesztünk a hét folyamán kerül fel oldalunkra, a buliról készült állóképeket pedig galériánkban tekinthetitek meg ITT, ITT, ITT, ITT, ITT, ITT !
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!
A Knights Within egy ígéretes roguelite játék, mely remek játékokból merít ötleteket, és azokat jól…