Frank Miller egyik leghíresebb képregénye végre a hazánkban is bemutatásra került. A március 22-től megtekinthető alkotást mi is górcső alá vettük. Lessétek kritikánkat!
Egy kis történelmi áttekintés:
Ennek ellenére úgy gondolom, nem árt tudni, hogy pontosan mi is zajlott akkor a két nemzet között. Biztosan tanulta mindenki általános iskolában, de ha már a saját történelmünket nem ismerjük 100%-osan, akkor azt hiszem, badarság lenne elvárni bárkitől is, hogy az ókori görögök történelmét oda-vissza fújja.
Az első görög-perzsa ütközetre Kr.e. 490-ben került sor. A híres marathoni csatát, mint tudjuk véres harcok árán, de a görögök nyerték, így Dareiosz, az akkori perzsa király kénytelen volt megfutamodni és üres kézzel hazatérni szülőföldjére. Természetesen bosszúra szomjasan újra elkezdte szervezni hadseregét, azonban először az egyiptomi lázadások húzták keresztül a számításait, majd pedig elhunyt, így ő már semmiképpen nem támadhatta meg a mai Görögország területét. Helyét fia, Xerxész vette át, aki apja nyomdokaiba lépve, azonnal mozgósította összes létező erőforrását és egy közel – Hérodotosz írásai szerint közel 1 millió 700 ezer perzsa katona – 200 ezer fős hadsereget állított fel, mellyel újra nekirontott a helléneknek. Ezzel szemben a görögök közel 40 ezer fős hadiflottát tudtak felállítani, ami nem is rossz arány, ha azt nézzük, hogy a film témáját szolgáló 300 hősi halált halt spártai harcos, mintegy 20 ezer fővel csapolta meg a perzsák haderejét. Ahhoz, hogy ezt a számbeli fölényt valamelyest csökkenteni tudják, a görögök két helyszínt szemeltek ki a csatának. Az egyik védelmi vonal a filmbeli Thermopülai keskeny part menti szoros volt, míg a másik választás az Iszthmosz lehetett volna, az a földszoros, mely elválasztja Spárta felségterületét, a Peloponnészoszt a görög szárazföld többi részétől. A hadvezetés úgy gondolta, hogy elég lesz, ha csak egy jelképes haderőt küldenek a szoroshoz, ezzel sikerült volna elérniük, hogy elnyerjék a szövetségesek bizalmát, illetve időt is nyertek volna vele, hiszen amíg a perzsák a szoros bevételével vannak elfoglalva, addig ők gőzerővel erősíthetik Iszthmosz védelmi vonalait. Természetesen Leónidasz már a csatába való induláskor tisztában volt vele, hogy nem térnek többé haza asszonyaikhoz, így nem csoda, hogy csak olyan katonákból válogatta összes háromszáz fős hadseregét, akiknek volt már legalább egy fiú gyermekük. Leónidásznak és csapatának mindössze két teljes napig sikerült feltartoztatniuk a perzsa erőket.
A harc végkimenetele ellenére teljesen egyértelművé vált, hogy a spártai katonák a legjobbak a világon. A film végén elhangzott utalás is hűen tükrözi mindezt. Az egy évvel később hadrendbe álló mintegy 35 ezer görögöt a következő szavakkal vezényelték csatába Plataia mellett a közel háromszoros túlerővel szemben: „Az ellenségeink háromszor annyian vannak, mint mi! Egy görögnek ez nagyon jó arány.”
300 spártai hősi küzdelme:
Az első megjelent képek, majd aztán mozgóképes anyagok után nyálcsorgatva vártam a filmet, ami a tengerentúlon már a mozikba kerülése napján sikerre volt ítélve. Ugyan az amerikai mozinézők nem mindig az igényességükről voltak híresek, ezúttal lehet hinni az ottani eredményeknek. A film nem ok nélkül produkált elképesztő bevételi eredményeket. A sikerhez nem csak Frank Miller nagyon komolyan összerakott képregénye járult hozzá. A rendező, Zack Snyder, is bőségesen kivette a részét, aki megint csak bebizonyította, hogy mindig azt képes nyújtani filmjeivel, amit a nézők elvárnak tőle. Ezúttal egy frenetikus látványvilágra, hősies küzdelemre fájt a fogunk, és megkaptuk. Ami a legjobb, hogy a véres küzdelem ellenére sem veszítették el a spártaiak humorérzéküket. A filmben ugyanis több „vicces” jelenet és utalás is helyett kapott. Végezetül a következő idézettel zárnám kritikámat, csak hogy olyat is mondjak, amire TÉNYLEG MINDENKI emlékszik történelemből:
A World of Warships: Legends az év legcsodálatosabb időszakát ünnepli a Winter Fleet visszatérésével, három…
A Worshippers of Cthulhu a városépítést keresztezi a Lovecrafti mitológiával egy baljós, de rendkívül ígéretes…
Jön a Steel Hunters – egy ingyenesen játszható, mecha hősöket felvonultató lövöldözős játék, amely egyedülálló…
A Temporal Purge: Z egy leegyszerűsített CoD: Zombies játékmód, annak előnyeivel és az egyszerűségéből adódó…
A Dimensionals egy rendkívül stílusos és nagyon ígéretes roguelike deckbuilder, mely novemberben indult útjára Korai…
Az Arcanum inspirálta New Arc Line egy ígéretes CRPG, azonban egyelőre a kiforratlanabb Early Access…