Napjainkban a szimulátor játékok tonnaszámra érkeznek annak köszönhetően, hogy egy-egy komolyabb címre jut tíz másik, amely teljesen viccet csinál a műfajból (melyek még lehetnek sikeresek, azonban ez a ritkább eset a vicc-szimulátorok között). A jelen cikkünk tárgyát képező Gunsmith Simulator a komoly hangvételű szimulátorok közé tartozik, jelenleg korai hozzáférésben elérhető és már az első verziói alapján is rendkívül minőségi élményt biztosít.
Ahogy a játék neve is sugallja, a Gunsmith Simulator egy fegyverműves szimulátor, amely az általunk irányított karakter családtagjától kapott műhelyünk működtetjük. A játéknak sikerül autentikus élményt nyújtani a különböző lőfegyverek javításával, restaurálásával és módosításával kapcsolatban. A játékban szereplő összes lőfegyver egy valóban létező fegyver alapján nagy részletességgel lett lemodellezve, egészen az utolsó csavarokig. A szerelés során apró alkatrészeire szedhetjük a fegyvereket, hogy megállapíthassuk, mely alkotóival van gond, és képet kapjunk arról, hogy melyiknek van szüksége egy egyszerű tisztításra vagy teljes cserére. A fegyverek iránt szenvedélyesen érdeklődők számára a Gunsmith Simulator biztosan kiemelkedő lesz, részletgazdagsága miatt.
A Gunsmith Simulator egyik erőssége kétségtelenül a fegyverek testreszabásának sokféleségében rejlik. Választhatjuk, hogy új alkatrészeket vásárolunk online, restaurálhatjuk őket, illetve egyesesetekben mi magunk készíthetjük el őket fából, illetve fémből, olyan speciális eszközökkel, mint az esztergapad és a CNC. Ez egy valóban részletgazdag élmény előtt nyitja meg a kaput, feltéve, hogy nem unjuk meg az ismétlődő fegyvereket, melyek száma jelenleg a fő oka annak, hogy a játék korai hozzáférésben van jelenleg. Szerencsére a fejlesztői kommunikációban közzétették, hogy a közeljövőben az elsődleges céljuk a fegyvergaléria bővítése lesz.
Nyilvánvaló, hogy mint minden ilyen típusú szimulációs címnél, minél hűségesebbek vagyunk a megrendelői kéréshez, annál több hírnevet, tapasztalati pontot és pénzt kapunk a teljesített megrendelések után. A Gunsmith Simulator fő hangsúlya, megbízások szempontjából a restaurációs oldalon van, amely lehetőséget ad arra, hogy új életet adjunk a nagyon rossz állapotban lévő és használhatatlanná vált fegyvereknek. Ezen felül karakterünk nagymamája is rendszeresen felkeres minket mindenféle különleges feladatokkal, melyekért pénzt nem kapunk ugyan, de feloldja számunkra a munkánkhoz használatos eszközöket (pl.: CNC gépet nem használhatjuk azonnal, hanem egy ilyen megbízás során oldjuk fel magunknak). A fegyverek szétszerelése (és összerakása) meglehetősen egyszerű, mivel a folyamat eléggé irányított, kiemelve a komponenseket, amelyekhez éppen hozzá lehet nyúlni. Ha már minden alkatrész a munkaasztalon van, tisztíthatjuk és olajozhatjuk őket, hogy visszatehessük őket az eredeti helyükre.
A fegyverek helyreállítása nem meríti ki az összes teendőnket velük, hiszen lehetőségünk van, illetve néhány megbízás során szükséges is lesz testre szabni is őket. Az optikai irányzéktól kezdve a markolatokon át a lézerekig és elemlámpákig, rengeteg a fegyverre csatolható kiegészítőt vásárolhatunk, hogy növeljük annak hatékonyságát és funkcionalitását. Emellett persze lesz lehetőség a fegyver esztétikai részének a kedvünkre való módosítására is, festéssel és matricákkal.
A játék egyetlen negatívumának a kamerakezelését emelném ki, mely a szétszerelésnél előszeretettel ugrál vissza alaphelyzetbe, ami nagy zoom esetén rendkívül zavaró és hosszútávon számomra például szédülést eredményezett. Ez valamennyire kiküszöbölhető, 1-1 alkatrész felemelésével és kézben történő szétszerelésével, azonban ez sajnos nem változtat azon, hogy a kamera önálló mozgását kikapcsoló beállításra még várnunk kell.
Grafikai szempontból a Gunsmith Simulator elég részletes ott, ahol a leginkább számít: a lőfegyvereknél. A fegyverek kialakítása a legapróbb részletekig kidolgozott. Tisztán láthatóak a csavarokat, amelyek egy AKM testét és vázát összetartják. Láthatjuk a barázdákat és a pöttyöket egy markolaton. Néhány textúra máshol azonban maszatosnak tűnhet és érződik. Például a bolt körül található jelentéktelen elemek, például a falak, ósdinak tűnnek, grafikai elavultságuk miatt. Sajnos ez igaz néhány munkaállomásunkra is, például az esztergapad működésénél.
Nagy pozitívuma azonban a játéknak, hogy nemcsak a munkaasztalok felett tölthetjük időnket, ugyanis 2 különböző lőtér is rendelkezésünkre áll, ahová egyszerre maximum 4 lőfegyverrel kimehetünk őket terep tesztelni. Ezek rendkívül szórakoztató kikapcsolódást nyújtanak, ha meguntuk az aprólékos munkát és kedvünk támad kipróbálni az alkotásaink.
A Gunsmith Simulator már Korai hozzáférésben is páratlan restaurálási és testreszabási élményt nyújt, és ha a fejlesztők továbbra is támogatni fogják ez csak jobb és jobb lesz idővel. Természetesen nem mentes a kisebb és nagyobb hibáktól, de remélhetőleg ezeket még a hivatalos megjelenés előtt kijavítják. Nem mindenkinek való cím, de egyértelműen a fegyverek szerelmeseinek és a szimulátorok rajongóinak szól, akik minden bizonnyal több órányi szórakozást találhatnak benne.
A Rosszfiúk főszereplői ugyan jó útra tértek (de tényleg!), de olybá tűnik, hogy meggyűlik a…
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!