Gamer PC – 2024 legnépszerűbb konfigurációi
A gamer PC alapvető komponensei
Első körben azonban röviden szögezzük le, mit tartunk gaming-re optimalizált konfigurációnak, milyen feltételeknek kell teljesülnie
Processzor (CPU)
A processzor a gamer PC agya, amely minden számítási feladatot ellát. A modern játékokhoz erős, többmagos processzorokra van szükség, amelyek képesek gyorsan feldolgozni a komplex játékmechanikákat. Az Intel és az AMD processzorok egyaránt népszerűek a gamerek körében. Az Intel és AMD nagyjából fele-fele arányban képviselteti magát mini toplistánkban is.
Videókártya (GPU)
A videókártya felelős a grafikai megjelenítésért. A csúcskategóriás videókártyák, mint például az NVIDIA GeForce RTX vagy az AMD Radeon RX sorozat, lehetővé teszik a legújabb játékok magas felbontású és részletgazdag megjelenítését. A videókártya kiválasztásakor fontos figyelembe venni a VRAM mennyiségét és a GPU órajelét. VRAM alapján egyértelműen látszik a trend, hogy a 8GB verziók már nem vonzóak a felhasználók körében.
Memória (RAM)
A memória kulcsfontosságú a játékok zökkenőmentes futtatásához. Legalább 16 GB RAM ajánlott a modern játékokhoz, de a 32 GB még jobb teljesítményt nyújt (ez látszódni fog a toplista összetételében is). A gyorsabb RAM-modulok segítenek csökkenteni a betöltési időket és javítják az általános rendszerreakciókat.
Tárhely (SSD/HDD)
Az SSD-k gyorsabb betöltési időket és jobb általános rendszer teljesítményt biztosítanak, mint a hagyományos HDD-k. Egy 1 TB-os SSD elegendő helyet biztosít a játékok és az operációs rendszer számára, de érdemes egy nagyobb kapacitású HDD-t is beszerezni a további adatok tárolására.
Hűtés
A megfelelő hűtés elengedhetetlen a gamer PC stabil és hosszú távú működéséhez. A léghűtéses és vízhűtéses rendszerek egyaránt népszerűek, attól függően, hogy mennyire intenzív játékra használjuk a gépet. A jó hűtés megakadályozza a túlmelegedést és meghosszabbítja az alkatrészek élettartamát. A legtöbbet eladott darabok között a léghűtéses modellek dominálnak.
TOP 7 gamer PC az Alza szerint
- Asus ROG ALLY – az első helyet egy érdekes hibrid foglalja el, ami inkább konzol, mint gamer PC, de mivel Win11 operációs rendszerrel érkezik, tekinthető hordozható gamer számítógépnek. Valószínűleg ebben rejlik a népszerűsége, hogy TV-hez, PC-hez csatlakoztatható és kontroller csatlakoztatható hozzá, de ha szükséged van énidőre, akkor a beépített akku 2 órás üzemidőt garantál. Használhatod akár videós tartalomfogyasztásra is, a gyártó ebben az esetben 7 órás működést garantál.
- AlzaPC GameBox Elite Potato Edition – nem meglepetés, hogy a listában szerepel saját márkás build is, az azonban érdekes, hogy az elsők egy drágább konfig szerepel. Intel i7-es proci hajtja és egy RTX 4070 Ti került a Midi házba. A tárhely is az átlagosnál nagyobb – 2TB.
- Lenovo Legion T5 – egy ismert gamer széria fért fel a dobogóra, 13th gen i7 processzorral, de az előző géppel ellentétben csak sima RTX 4070-el és 1TB SSD-vel. Árban azonban nagyjából egy szinten van a GameBox Elite géppel
- LYNX Challenger – egy kevésbé ismert konstrukció követi a dobogósokat, ami már egy AMD-s build. Nagy hangsúlyt kapott a vizualitás, az átlátszó előlap szépen kiemeli a három hűtő ventit. Érdekes, hogy nem AMD-s kártya került bele, hanem egy RTX 4060 super.
- Alza Gamebox Core – Ryzen 5: az utolsó három helyen is alzás buildek szerepelnek, közülük az AMD-s szerezte meg az ötödik pozíciót. Itt már az AMD processzor mellé AMD RX 6800 került a házba. Az árat tekintve, olcsóbb konfignak számít
- Alza Gamebox Core – Intel i5: az előző verzió szinte tökéletes másolata, de i5 processzorral és RX 6700 XT kártyával.
- Alza GameBox Prime – érdekes módon a legolcsóbb gép foglalta el a toplista utolsó helyét, ez az egyetlen gép, ahol 8GB VRAM-os videókártya található. A többivel ellentétben operációs rendszer nélkül kerül értékesítésre
Érdekes következtetést lehet levonni a fenti toplistából, ha készre összerakott gépről van szó, vonzóbbak a drágább konfigok, az olcsóbb 400 000 Ft körüli és az alatti gépekkel szemben.