A Chornobyl Liquidators egy szimulációs játék, amelyben a csernobili nukleáris katasztrófa egyik tűzoltójának a szerepét töltjük be. A játék rendkívül komor, témájából fakadóan, mely a nukleáris katasztrófák testközeli ábrázolását tűzte ki célul, és a katasztrófavédelmi személyzet erőfeszítésein keresztül mutatja be azt. Nagyon reálisan ábrázolja az ilyen súlyos balesetekkel járó politikai intrikákat is. Bár a játékot számos hiba, borzalmas szinkron és optimalizáció árnyalja, mégis érdemes egy tekintetet rá vetni, hisz egy ritkán feldolgozott valódi eseményt próbál megörökíteni.
A csernobili nukleáris katasztrófa olyan súlyos esemény volt, amely az egész világot megrázta, és sokak figyelmét az atomenergia témája felé fordította. A Chornobyl Liquidators egy olyan játék, amely a baleset katasztrófavédelmi személyzetének hőstetteiből merít ihletet. Hogy ne csak a száraz igazságot tálalja, fiktív, intrikákban és személyes háttértörténetekben bővelkedő cselekményt kever a történelmi eseményhez. Az eredmény egy bár érezhetően baltával faragott, de merész játék, amely rendkívül nehéz helyzetekbe sodor minket. A Chornobyl Liquidators játékmenete, akármennyire is abszurdul hangzik, de a House Flipperre hasonlít a legjobban, annak változatossága ugyan nem jelenik meg itt, viszont cserébe egy történetgazdagabb játékot kapunk.
Sajnos a játékot számos hiba és kellemetlenség tarkítja, amelyek az egész játékélményt elrontják. Az olyan nyilvánvaló kivitelezési hibáktól, minthogy a rádiónkból hozzánk beszélő felettesünk utasításai teljesen elnyomja a környezet hangja, a minket körülvevő társaink lazán leszólíthatnak minket és kioktatnak a munkánk végzéséről, miközben minket a sugárzás megöl, illetve a szinkron és feliratok nyelve nem igazán tükrözi a beállításokban választottakat.
A játékban, tekintve, hogy egy tűzoltót alakítunk, akiknek nem csak a tűz eloltása, hanem a romokon való átjutás is a feleadata, így arzenálunk tartalmaz egy ásót, egy takarító eszközt, egy szórófejet és egy Geiger-számlálót. A játék ezt a repertoárt sokoldalúan kihasználtatja velünk a radioaktív romok között, nem csak rendeltetésszerűen, hanem a szükség törvényt bont elve alapján új utakat is nyitunk magunknak velük.
Míg a felszerelésünk egy biztos része a repertoárunknak és mindig a rendelkezésünkre fog állni, ugyanez nem mondható el a mutatóinkat befolyásoló egyszer használatos dolgainkról. A játék során oda kell figyelnünk az életerőnk, állóképességünk, stresszünk és sugárzási szintünkre. Ezek a mutatók, ha kellően rossz állapotba kerülnek magukkal rántják a többit is. Például, ha elég sugárzást kapunk, akkor az életerőnk rohamosan esni fog, az alacsony életerő pedig növeli a stressz-szintet. Ezen mutatók javítására lehetőségünk van különböző fogyócikkeket elhasználni, melyek egyszer javítanak valamelyik mutatón. Ezek elérhetősége sokkal korlátozottabb, mint a sima szerszámoké, így megfelelő kezelésük és beosztásuk egy elég fontos feladata lesz a túlélésünknek.
A játékmenet sajnálatos módon egy középszerű élményt tud produkálni, viszont a történet mesélés valamilyen szinten megmenti a Chornobyl Liquidators-t attól, hogy eldobjuk és elfeledkezzünk róla. A történet során lehetőségünk lesz olyan döntéseket meghozásához, melyek meghatározzák a játék narratívájának irányát. Ráadásul ezeket a döntéseket úgy tervezték meg, hogy karakterünk teljesen pártatlan pozícióba kerül, mely lehetővé teszi számunkra, hogy a politikai konfliktusokkal teli cselekményekben olyan döntéseket hozzunk meg, mely számunkra emberileg helyes. Nyilván nem várhatunk el egy ekkora játéktól hatalmas szerteágazó sztoriszálakat, így a döntéseinktől függetlenül meglehetősen lineárisan halad előre a történet, de az, hogy minden oldal kéréseit vagy követeléseit megtagadhatjuk, egy ritkán látott koncepció a játékok világában.
A Rosszfiúk főszereplői ugyan jó útra tértek (de tényleg!), de olybá tűnik, hogy meggyűlik a…
Mit kapunk, ha különböző zsánereket egybeolvasztunk? Egy nagyon aranyos stratégiai játékot, amelyben király és királyné…
2025 májusában érkezik a hazai mozikba a második, immáron végső leszámolásos Mission Impossible-film, amelyben valószínűleg…
A videojátékok mint művészeti alkotásokként is jelen vannak a világunkban, és ennek ékes példája a…
Egy alkimista szimulátor szerepjátékos elemekkel, ez az Alchemist: The Potion Monger!